Определянето на възрастта на древни кости и артефакти отдавна се извършва с помощта на радиовъглеродния метод, който измерва изотопа въглерод-14, но този метод не е с перфектна точност, и това ограничава изводите, които могат да се направят от данните.
Сега, за да разширят възможностите на радиовъглерода и да разберат по-добре движенията на нашите древни предци, учените въвеждат нов подход.
Нарича се Radiocarbon 3.0 и обещава да разкрие ценни нови прозрения за ключови събития в най-ранната човешка история, като се започне от взаимодействието между Homo sapiens и неандерталците в Европа и по-точно с останките им, намерени в пещерата "Бачо Киро" в България.
Новият начин за пределяне на възрастта на древни предмети включва три ключови промени в начина, по който пробите се обработват предварително, измерват и калибрират. Той дава резултати, които са по-точни, което ни дава не само по-ясна картина на възрастта, но и хронологията на минали събития.
Това е особено важно при изучаването на палеолитната археология, тъй като може да покаже дали древните останки, открити на едно и също място, са били там по едно и също време или са били разделени от стотици или хиляди години. Знанието за това може да разкрие движенията на ранните хора, например кога неандерталците са били изтласкани от съвременните хора в Европа, което допринася за познанията ни за еволюцията.
В статия, озаглавена "Назад към бъдещето: предимството на изучаването на ключови събития в човешката еволюция с помощта на нов радиовъглероден метод с висока резолюция" (Back to the future: the advantage of studying key events in human evolution using a new high resolution radiocarbon method), изследователите правят преглед на актуализациите, включени в Radiocarbon 3.0, за да проучат важни археологически обекти в Европа.
"Използвайки Radiocarbon 3.0, успяхме да реконструираме по-точно движенията на древните хоминиди, които са се случили в основните европейски археологически обекти, по време на различни климатични фази", отбелязва в изявлението си първият автор Сахра Таламо (Sahra Talamo), професор в катедрата по химия на Университета в Болоня.
"Следователно благодарение на този вид анализи е възможно да се получи нова ценна информация за еволюцията на най-ранните човешки селища и устойчивостта на хоминидите в различни климатични фази, като всичко това може да е допринесло за глобалното разпространение на Homo sapiens."
Анализите на екипа разкриват, че обитаването на пещерата Бачо Киро в България, известна като най-ранното убежище на съвременни хора в Европа, не е станало наведнъж, а в няколко отделни периода. Дали то е било разделено на три или на две зависи от статистическия модел, използван в техните изследвания, но то дава повече информация за реда, в който хората са били на мястото, отколкото е било възможно да се извлече от пробите преди появата на Radiocarbon 3.0. И изглежда, че актуализациите имат широкообхватни ползи в изследването на историята на Земята.
"Нашият опит показва, че с помощта на Radiocarbon 3.0 можем да постигнем окончателно висока резолюция на ключови европейски археологически обекти по време на повтарящи се климатични колебания и да моделираме реакциите на човешките и животински видове в исторически план", заключава съавторът Майкъл Ричардс (Michael Richards) от университета "Саймън Фрейзър", Канада.
"Това е начинът да се насърчи обменът на знания между археологията, палеоклиматологията, геохронологията и геонауките като цяло - всички основни дисциплини в изучаването на човешкото минало."
Справка: Back to the future: The advantage of studying key events in human evolution using a new high resolution radiocarbon method
Sahra Talamo, Bernd Kromer, Michael P. Richards, Lukas Wacker
PLoS ONE Published: February 15, 2023
https://doi.org/10.1371/journal.pone.0280598
Източник: New Way Of Aging Ancient Things Gets Thumbs Up In Homo Sapiens Cave, IFLScience
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари