

Международно изследване показа, че намаляването на времето, прекарано на работа, подобрява физическото психическото здраве в експеримент с почти 2900 служители. Това е представлява поредното доказателство че стандартния работен ден от 9 до 5 има своите недостатъци.
Резултатите от 6-месечни проучвания, публикувани в списание Nature Human Behaviour, в 141 организации в Австралия, Канада, Ирландия, Нова Зеландия, Великобритания и САЩ показват, че 4-дневните работни седмици (без намаление на заплащането) значително подобряват самооценката на работниците, удовлетвореността от работата, както и психическото и физическото здраве, както и предотвратява бърнаута.
Това подобрение не се наблюдава при 285 служители в 12-те контролни компании, които продължават да работят както обикновено.
Пробната 4-дневна работна седмица оспорва стандарта, че идеалният работник трябва да полага дълги часове упорита работа и силна трудова дисциплина. Тя не само подобрява здравето на работещите, но и повишава производителността, пишат авторите на изследването
И макар проучването да е съсредоточено върху 4-дневна работна седмица, е ясно, че гъвкавите и потенциално индивидуализирани работни условия могат да донесат подобни ползи.
Традиционно времето, прекарано в работа, да се използва като показател за производителност, но всъщност, по-добре отпочиналите и здрави хора могат да бъдат по-продуктивни за по-кратко време. Моделът с 4-дневна работна седмица в това проучване подобрява работоспособността, намалява проблемите със съня и умората – всичко това допринася за положителните резултати и в работата.
"Резултатите от изследвания през последното десетилетие са като цяло показват положителни оценки за ефективността на 4-дневна работна седмица (с пълно заплащане) за физическото и психическото здраве на служителите и производителността на компанията", добавя д-р Дугъл Съдърланд (Dougal Sutherland), главен психолог в Umbrella Wellbeing в Нова Зеландия, който не е участвал в изследването.
"Голяма част от публикуваните изследвания обаче са ограничени от трудните условия за събиране на данни, липсата на контрол и лонгитудинални данни. Това проучване поставя нов стандарт, установявайки в голяма извадка, че се е подобрило физическото и психическото здраве на служителите в рамките на 6-месечен пробен период, когато работното време е било намалено, което се обяснява отчасти с повишаване на възприеманата производителност, сън и енергия на хората."
Компаниите от частния сектор, участващи в инициативата "4 Day Week Global", са позволили на служителите си да работят 80% от редовното си работно време за 100% от заплатата си. Проучването оценява ефекта от това върху самооценяваните от работниците резултати за здравето им, включително бърнаут, удовлетвореност от работата, психично и физическо здраве.
Служителите, които са намалили работното си време с 8 или повече на седмица, съобщават за най-голямо намаляване на бърнаута и подобрения в удовлетвореността от работата и психичното здраве в сравнение с контролната група. Ефектите са по-малки сред служителите с намаление от 1 до 4 часа и от 5 до 7 часа.
Най-малките промени са отчетени във физическото здраве, модел, който според изследователите е очакван, тъй като "може да е нужно време, за да се проявят".
"Въпреки че мерките за самооценка имат ограничения, проучването ефективно е разгледало много от тях", отбелязва Съдърланд. Това е включвало провеждане на изходни и крайни анкети през 6 месеца, което е затруднило служителите да си спомнят предишните си отговори.
"Освен това, моделите им на отговор на различните въпроси от анкетата показват, че служителите докладват въз основа на действителните си обстоятелства, вместо да се опитват да манипулират данните", пишат авторите.
"Бе също така полезно да се изследват както средните съкращения в цялата компания, така и промените в работното време на индивидуално ниво", посочва Съдърланд.
Въпреки че проучването установяеа, че по-голямото намаляване на индивидуалните часове предсказва по-изразени подобрения в благосъстоянието, този дозозависим модел не е наблюдаван на ниво компания.
"Независимо от действителните промени в работното време на организационно ниво, служителите в пробните компании усещат по-големи подобрения в здравето си в сравнение с тези в контролните компании", пишат авторите. "Този резултат предполага, че организационните съкращения на работното време до голяма степен действат чрез оформяне на действителните промени в работното време на отделните служители, въпреки че колективният процес на реорганизация, през който са преминали пробните компании, може да осигури допълнителни ползи за здравето, които не се срещат при контролните служители."
Важен фактор, допринесъл за успеха на процеса, според Съдърланд, е била тази реорганизация.
"Участващите организации са обучавани в седмиците преди изпитването да намерят по-интелигентни начини за работа на персонала, рационализиране на процесите и намаляване на ненужните срещи или задачи. Намаляването на работното време без никакви поддържащи скелета на работното място е малко вероятно да доведе до същите резултати", посочва Съдърланд.
"Тъй като организациите продължават да търсят иновативни начини за подобряване на здравето, това проучване предлага силен бизнес аргумент за предприятията да работят по-умно, а не по-дълго, за да подкрепят служителите си и да поддържат висока производителност."
Справка: Fan, W., Schor, J.B., Kelly, O. et al. Work time reduction via a 4-day workweek finds improvements in workers’ well-being. Nat Hum Behav (2025). https://doi.org/10.1038/s41562-025-02259-6
Изтрочник: Work smarter, not longer – shorter work week improves wellbeing, Сosmos magazine
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Прост Човек
Стъклените бутилки съдържат 5 до 50 пъти повече микропластмаси от пластмасовите бутилки
dolivo
Най-старите "човешки" фосили в Япония, се оказаха нечовешки, твърди ново проучване
dolivo
Как „зеленото побутване“ стимулира устойчивите избори на хората
helper68
Натурални суперколайдери: Черните дупки могат да се използват ускорители на частици