Точките, линиите и Y-образните знаци от каменната епоха може да представляват вид протописменост, създадена от ловци-събирачи, живели в Европа преди поне 20 000 години.
Преди поне 20 000 години хората, живеещи в Европа, създават поразителни пещерни рисунки на животни, които съчетават с любопитни знаци: линии, точки и Y-образни символи. Тези знаци, които са добре познати на изследователите, може да са свързани със сезонното поведение на хищните животни, което превръща знаците в първата известна писменост в историята на човечеството, твърди ново проучване.
Въпреки че палеолитното пещерно изкуство е по-известно с грациозните коне и призрачните отпечатъци от ръце, съществуват хиляди нефигуративни или абстрактни знаци, които изследователите започват да изучават едва през последните няколко десетилетия. В изследване, публикувано на 5 януари в Cambridge Archaeology Journal, екип от учени предполага, че тези на пръв поглед абстрактни точки и линии, когато са разположени в близост до изображения на животни, всъщност представляват сложна писмена система, която обяснява познанията на ранните хора за периодите на чифтосване и раждане на важни местни видове.
Други изследователи обаче не са убедени в интерпретациите на тези знаци, създадени от човека.
Мелани Чанг (Melanie Chang), палеоантрополог от Портландския държавен университет, която не е участвала в изследването, заявява пред Live Science, че е съгласна с оценката на изследователите, че "хората от горния палеолит са имали познавателния капацитет да пишат и да записват времето". Тя обаче предупреждава, че "хипотезите на изследователите не са добре подкрепени от техните резултати, а също така те не разглеждат алтернативни интерпретации на анализираните от тях знаци".
Тази гравирана сьомга на 17 000 години има три линии, поставени вътре, където се намира в пещерата Пиндал в Астурия, Испания.
Това изображение на 17 000-годишна гравирана сьомга от пещерата Пиндал в Астурия, Испания, има три линии, поставени вътре. Кредит: Berenguer, M.
Какво означават нарисуваните знаци?
Ранните хора в Европа са били ловци-събирачи, които са яли много месо от видове като коне, елени и бизони. Когато тези животни са се събирали сезонно на стада, те са били лесни за убиване от хората.
"От това следва, че познаването на времето на миграциите, чифтосването и раждането би било от основно значение за поведението на хората от горния палеолит", пишат в изследването си първият автор Бенет Бейкън (Bennett Bacon), независим изследовател от Лондон, и колегите му.
Като разглеждат общия брой знаци - точки или линии - открити в поредици в стотици пещери, изследователите откриват, че нито една от сериите не съдържа повече от 13 знака, което съответства на 13-те лунни месеца във всяка година. "Предполагаме, че последователностите предават информация за свързаните с тях животински таксони в единици от месеци", пишат те, отбелязвайки, че пролетта, "с нейните очевидни сигнали за края на зимата и съответните миграции на фауната към местата за размножаване, би била очевидна, макар и регионално различна, отправна точка за лунния календар".
Анотирано изображение на рисунка на около 23 000 години, на която се виждат четири точки, свързани с рисунка на зубър с червена охра в пещерата Ла Пасиега в Кантабрия, Испания. Кредит: Henri Breuli
Статистическият анализ на повече от 800 последователности от знаци, свързани с животни, потвърждава идеята на изследователите - те откриват силна корелация между броя на знаците и лунните месеци, в които е известно, че конкретното животно се чифтосва.
Като отиват още по-далеч в своята хипотеза, Бейкън и колегите му се фокусират върху Y-образен знак, който според тях се отнася до определено събитие в жизнения цикъл на животното. Подобен статистически анализ подкрепя заключението им, че разположението на Y-образния знак в поредица от знаци сигнализира за сезона на раждане на даден животински вид.
"Способността да се приписват абстрактни знаци на явленията в околния свят", казват авторите, "да се записват минали събития и да се предсказват бъдещи събития, е дълбоко интелектуално постижение."
Писменост или протописменост?
Но дали това е най-ранната известна писменост? Бейкън и колегите му не мислят така, тъй като предполагат, че "най-добре е да се опише като протописмена система, междинно стъпало между по-проста нотация/конвенция и пълноценна писменост".
Ейприл Ноуел (April Nowell), палеолитен археолог от Университета на Виктория в Канада, която не е участвала в това проучване, споделя пред Live Science, че "всяко проучване, което изследва по-подробно нефигуралните знаци, е добре дошло, но мисля, че тук се правят редица предположения, които все още не са доказани". Ноуел поставя под въпрос по-специално знака Y. "По-голямата част от животните, разгледани в това проучване, са четириноги, а хората обикновено клякат при раждане", посочва тя. "Ако се предполага, че този знак е емблематичен за процеса на раждане, за мен това не е очевидно."
Съавторът на изследването Робърт Кентридж (Robert Kentridge), професор в катедрата по психология в Университета Дърам във Великобритания, заявява пред Live Science в имейл, че една от силните страни на тяхното изследване е, че "официално са проверили хипотезите на Бен [Бейкън] за значението на позицията на знака Y в поредиците от знаци и дължината на поредиците от точки и линии и са показали, че те наистина предават смисъл, наистина означаващ нещо, което би било важно в живота на палеолитните ловци".
Обобщавайки заключенията си, Бейкън и колегите му пишат, че са "предложили съществуването на система за записване, свързана с недвусмислен животински предмет, отнасящ се до биологично значими събития", и че това им позволява "за първи път да разберат една палеолитна система за записване в нейната цялост".
Нефигуративни знаци, датиращи отпреди 15 000 години, които ловците-събирачи са рисували с черен манган и червена охра в пещерата Niaux във Френските Пиренеи. Кредит: Neanderthal Museum, Mettmann
Преди десетилетие обаче Ноуел и тогавашната му аспирантка Женевиев фон Пецингер (Genevieve von Petzinger) създават база данни с десетки знаци и повтарящи се мотиви от над 200 пещери в Южна Франция и Испания. Дисертацията на фон Пецингер описва подробно моделите на символите по стените на пещерите във времето и пространството, за да се разбере по-добре какво са означавали тези знаци за хората от ледниковата епоха. "Съществуват поне 32 различни повтарящи се знака - обяснява Ноуел. "Авторите са избрали да изследват три от тях в много специфичен контекст".
Но авторите защищават решението си да се съсредоточат върху тази тройка.
"Изглеждаше разумно да се съсредоточим първо върху най-често срещаните знаци, свързани с фигурални изображения", посочва за Live Science съавторът на изследването Пол Петит (Paul Pettitt), професор по археология в университета в Дърам. "Обикновените точки и линии са най-често срещаните. От по-сложните знаци най-разпространен е знакът Y."
Изследователите планират да разширят работата си. "Анализираме и други знаци", съобщава Бейкън. "Вместо да търсим значението на отделните знаци, това, което търсим, са лингвистичните и когнитивните основи, които са в основата на "писмената" система."
Ноуел също смята, че символите вероятно не са избрани случайно и че е възможно линиите и точките да представляват числа. Тя отбелязва, че дори авторите да са прави, това означава, че 90% от знаците остават без известно значение.
"Все още има много неща за графичната комуникация в палеолита, които не разбираме", отбелязва Ноуел.
Справка: Bacon, B., Khatiri, A., Palmer, J., Freeth, T., Pettitt, P., & Kentridge, R. (2023). An Upper Palaeolithic Proto-writing System and Phenological Calendar. Cambridge Archaeological Journal, 1-19. doi:10.1017/S0959774322000415
Източник: 20,000-year-old cave painting 'dots' are the earliest written language, study claims. But not everyone agrees, Live Science
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари