Знанието, което все още ни липсва

Ваня Милева Последна промяна на 12 септември 2024 в 00:00 3903 0

През последните няколкостотин години сме придобили много знания. Но все още има толкова много неща, които не знаем.

Кредит https://magicstudio.com/ai-art-generator/

През последните няколкостотин години сме придобили много знания. Но все още има толкова много неща, които не знаем.

През последните няколкостотин години сме придобили много знания. Но все още има толкова много неща, които не знаем.

Настоящите ни познания за Вселената имат своите граници. В областта на астрономията наскоро открихме, че 95 % от съдържанието на материята и енергията във Вселената, наречени тъмна материя и тъмна енергия, са с напълно непозната за съвременната наука форма. Това означава, че всичко, което някога сме изучавали и научили при изследването на атомите, химичните вещества и силите, всяка звезда, която виждаме на нощното небе, и всяка галактика, която наблюдаваме в далечния космос, съставлява по-малко от 5% от цялата Вселена.

Ние сме достигнали с познанията си за историята на Вселената до най-ранните моменти на Големия взрив, с твърдо разбиране на физиката, лежаща в основата на първите няколко минути от съществуването на Космоса. Но отвъд това цари непрогледна мъгла, заплетена бъркотия от нерешена математика и прекалено усложнена физика. Ние не разбираме произхода на нашата Вселена и дори дали този въпрос има смисъл - дали познанията ни за времето и пространството изобщо са приложими в такива екстремни мащаби.

С въпросите за началото на космоса са свързани и загадките, които изобилстват във физиката на високите енергии. Ние не знаем как да обединим познанията си за гравитацията, изразени чрез Общата теория на относителността, с прозренията си за квантовата физика, която управлява другите природни сили. Не знаем как действа гравитацията в изключително малки мащаби, което ни пречи да разберем самия Голям взрив и истинската природа на черните дупки.


Въпреки разгадаването на кода на ДНК и ролята, която генетиката играе в еволюционния процес, не разбираме как животът е възникнал за първи път на Земята и дали наистина сме сами в космоса. Не знаем как е възникнало половото размножаване, откъде са се появили вирусите или какъв е пълният обхват на живота на Земята. Не разбираме цялото разнообразие от молекулярни взаимодействия, които задвижват нашата собствена биохимия, или как компонентите на нашите клетки са се оказали в състояние да работят заедно.

Не знаем дали свръхпроводниците, които позволяват пренос на електричество без съпротивление, са възможни при стайна температура. Не знаем пълната тектонична история на Земята и дори дали на други светове, обикалящи около чужди звезди, има двойници на земната климатична система.

Дори не разбираме произхода - или дори естеството - на собствените си съзнателни мисли, източник на жаждата ни за знания и способността ни да ги получаваме.

Дори не знаем как сме способни да си задаваме тези въпроси.

Източник: The Knowledge We Don’t Yet Have, Paul M. Sutter

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !