

През април 1982 г. професор Дан Шехтман от Технион-Израелския технологичен институт открива нещо, което по-късно му носи Нобелова награда за химия за 2011 г.: квазипериодичен кристал. Според дифракционните измервания, направени с електронен микроскоп, новият материал изглежда подреден, но не като нормалнитъе кристали и в симетриите, които сме свикнали.
Тази форма на материята се е смятала за невъзможна и са били необходими много години, за да се убеди научната общност в правотата на откритието.
Основният извод, който позволява да се обясни това, е че квазикристалите всъщност са периодични - но в по-високо измерение от това, в което съществуват физически. Използвайки това, физиците успяха да опишат и предскажат механичните и термодинамичните свойства на квазикристалите.
Кристалите са силно симетрични, но на квазикристалите им липсва транслационна симетрия. Тези твърди тела озадачават физиците. Сега изследователи от няколко института вече реши една от загадките на квазикристалите . Когато са изследвали колективни електронни трептения (плазмони) върху златни повърхности, учените откриват квазикристален патерн (подредба, модел, шарка, закономерност). Вдъхновени от по-ранни експерименти с плазмони, те търсят липсващата симетрия - и я откриват в четириизмерното пространство.
Нов ред в четириизмерното пространство
Плочкаджите предпочитат периосични шарки (патерни), защото симетричното подреждане на плочките прави работата им по-лесна и по-ефективна. Симетричен означава, че плочките съвпадат със себе си, когато се изместят с дължината на ръба на плочката или кратно на нея.
Моделът на мозайката на Пенроуз отразява тип непериодична, квазикристална структура, което означава, че е подредена, но никога не се повтаря. Моделът е съставен от две форми. Проявява се петкратна симетрия. Кредит: bgchaos.com по елементи на American Mathematical Society.
Въпреки това, някои патерни на плочки нямат тази "транслационна симетрия", създавайки завладяваща смесица от ред и хаос. Един пример за това е така наречената облицовка на Пенроуз, която се състои от два вида плочки с форма на диамант.
В природата има триизмерен еквивалент: квазикристали, които запълват пространството, но нямат транслационна симетрия. Физиците от Щутгарт, в сътрудничество с колеги от Технион в Хайфа и Университета на Дуисбург-Есен, сега са открили нов тип топологичен ред в квазикристал - такъв, който съществува в четириизмерно пространство. Това показва, че по-високите пространствени измерения играят реална роля във физиката на квазикристалите.
Атомен модел на повърхността на квазикристал (Al-Pd-Mn). Кредит: Wikimedia Commons
Концепцията за по-високо пространствено измерение разширява познатото ни триизмерно пространство - дължина, ширина и височина, въвеждайки допълнителни посоки, които са перпендикулярни и на трите. Това е трудно за визуализиране, тъй като можем да възприемаме света около нас само като триизмерно пространство, и още по-трудно е за измерване. Пример за четириизмерен обект е тесерактът, известен още като хиперкуб.
Както кубът се състои от шест квадратни страни, така и тесеракта се състои от осем кубични клетки. Въпреки че не можем да визуализираме напълно тесеракта, можем да го представим чрез неговите проекции, подобно на сянката на триизмерен куб върху двуизмерен лист хартия.
Илюстрация на тесеракт (четириизмерен куб) и "сянката", която той хвърля върху равнина — квазикристалът, открит от Шехтман. Според проф. Бартал, "Фактът, че квазикристалът е "сянка" на периодичен кристал в по-високо измерение, не е нов сам по себе си. Това, което открихме е, че проекцията включва не само структурата, но и топологични свойства като вихри." ). Кредит: Florian Sterl, Sterltech Optics
В ново изследване, публикувано в Science, изследователи от Технион, съвместно с Университета в Щутгарт и Университета Дуисбург-Есен в Германия, хвърлят нова светлина върху това явление. В изследването си, ръководено от проф. д-р Гай Бартал (Guy Bartal) и д-р Шай Цесес (Shai Tsesses) от Факултета по електротехника и компютърно инженерство на Андрю и Ерна Витерби (Andrew and Erna Viterbi), проф. д-р Харалд Гисен (Harald Giessen) от Университета в Щутгарт и проф. д-р Франк Майер цу Херингдорф (Frank Meyer zu Heringdorf) от Университета в Дуисбург-Есен, изследователската група демонстрира, че по-високоразмерните кристали не само диктуват механичните свойства на квазипериодичните кристали, но и определят техните топологични свойства.
Векторно 2PPE-PEEM изображение с резолюция във времето на Q = -2 пентагонален плазмонен квазирешетъчен режим. Изглежда, че подобни характеристики изчезват и се появяват отново на различни места в различно време. Кредит: Science (2025). DOI: 10.1126/science.adt2495
Скирмиони: Вихри, които се държат като частици
Историята започва с екипа на професор Харалд Гисен, който изучава повърхностни плазмони - колективни трептения на електрони върху златна повърхност, предизвикани от лазерна светлина. Физиците са гравирали нанометрови прорези в златото, така че плазмоните да се припокриват като водни вълни и да създават сложни модели. Използвайки усъвършенствани техники за микроскопия, в сътрудничество с екипа в Дуисбург, те улавят тези патерни на смущения, като дори проследяват тяхната еволюция във времето в атосекунден мащаб - милиардна част от милиардната част от секундата. Големината и посоката на електрическите полета - "векторите на полето" - могат да бъдат определени във всяка точка на повърхността. Те образуват вихри, подобни на вихрите в човешката коса.
Каква подредба показват тези вихри? Те имат "топологичен заряд". Топологията изследва приликите между формите, тя е дял от математиката, който изследва геометричните свойства, които остават непроменени при непрекъснати деформации. Например, чаша с дръжка и автомобилна гума са топологично еквивалентни, защото и двете имат един отвор и могат да се трансформират една в друга само с деформации.
В експеримента топологичният заряд на повърхностните плазмони описва колко пъти векторите на полето се въртят около вихровото ядро, когато човек завърши пълен кръг около него. Топологичният заряд остава постоянен, т.е. това е стабилно свойство на симетрия на плазмоните. Изследователите демонстрират, че тези вихри приемат топологичния ред на "скирмиони" - вид вихър, който се държи като частици.
Петкратна симетрия
"Имах идеята да подредя тънките нанометри прорези в петоъгълна форма", разказва Гисен.
Това е необичайно, защото тази симетрия всъщност не се среща в природата - поне не и в обикновените кристали. За изненада на изследователите се появиха подобни вихрови модели, както преди. Новите вихри проявяват петкратна симетрия, което е характерна черта на квазикристалите.
"Чудехме се дали сме открили квазикристални скирмиони", разказва Гисен. Но това не бе потвърдено. Вихрите бяха нестабилни и не показват топологичен заряд. Затова изследователите обменят идеи с колеги по целия свят. Професор Гай Бартал и Шай Цесес от Технион в Хайфа вижсат прилика между плазмонния модел на физиците от Университета в Щутгарт и плочките на Пенроуз.
Те не са симетрични в две измерения. Но физикът Дов Ливайн показва през 80-те години, че това е проекция на симетрична четириизмерна мрежа, подобна на двуизмерната сянка на триизмерен куб. Следователно симетрията е "скрита" в по-високо измерение.
Топологията на по-високоизмерните пространства се фокусира върху свойствата на обектите в повече от три измерения и може да помогне на изследователите, например, при изучаването на структурата на Вселената и разработването на алгоритми за квантови изчисления.
Изследователите проучват квазипериодични интерференчни патерни на електромагнитни повърхностни вълни и за своя изненада откриват, че макар патерните да изглеждат различни, топологичните им свойства в две измерения не могат да се използват за разграничаването им. Те откриват, че единственият начин за разграничаване на патерните е чрез позоваване на "оригинален" кристал с по-високо измерение. Те откриват четиримерен еквивалент на топологичния заряд, така наречените вектори на топологичен заряд. По този начин физиците откриват, че квазикристалите всъщност имат симетрични свойства, които са свързани с по-високи пространствени измерения.
Изследователите откриват и друго интригуващо явление: Два различни топологични патерна на повърхностни вълни изглеждат идентични, когато се измерват след определен интервал от време. Този интервал е изключително кратък, измерва се в атосекунди - милиардна част от милиардната част от секундата. Първоначалната теория на Левин и Стейнхард отново обяснява това явление като "конкуренция" между топологичните и термодинамичните (енергийните) свойства на кристалите.
Откритията са постигнати с помощта на два метода: сканираща оптична микроскопия в близко поле, извършена в лабораторията на проф. д-р Гай Бартал (Guy Bartal) от д-р Коби Коен (Kobi Cohen), и двуфотонна фотоемисионна електронна микроскопия, измерена в сътрудничество между Университета в Щутгарт и Университета в Дуисбург-Есен в Германия. Откритията, за които се съобщава в статията, проправят пътя към нови методи за измерване на термодинамичните свойства на квазипериодичните кристали.
В близко бъдеще изследователите планират да разширят откритията си до други физични системи и да проучат по-задълбочено взаимодействието между термодинамичните и топологичните свойства. Потенциално уникалните топологични свойства на квазикристалите с по-висока размерност биха могли да се използват в бъдеще за представяне, кодиране и предаване на информация.
Справка: Shai Tsesses et al, Four-dimensional conserved topological charge vectors in plasmonic quasicrystals, Science (2025). DOI: 10.1126/science.adt2495
Източник: Greetings from the fourth dimension: Scientists glimpse 4D crystal structure using surface wave patterns, Technion - Israel Institute of Technology
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
dolivo
Учените, работещи за връщането на вълнестия мамут, създават вълнести мишки
dolivo
Обществото умее да разпознава фалшиви новини, но е скептично към верните новини, показва метаанализ
dolivo
Прогноза за развитие на технологиите до 2099 от Рей Курцвейл
dolivo
Може ли удар от малка черна дупка да убие човек?