В Големия адронен ускорител в експеримент със сблъсък на частици е постигната рекордна енергия, такава, каквато е била в в първите мигове от съществуването на нашата Вселена.
Операторите на Големия адронен ускорител обявиха, че на 25 ноември ускорените частици са достигнали необходимото ниво на енергия и стабилност като ускоряването е започнало в ранните сутрешни часове от 17 ноември. Експериментът за сблъсък на йони и протони с рекордно енергийно ниво от 5.02 тераелектронволта е успешен. Това е около два пъти енергията на всички предишни експерименти с асиметричните сблъсъци. Достигната е температура от няколко трилиона градуса.
Подобни сблъсъци се твърди, че е имало непосредствено след Големия взрив, т. е. в първите мигове от съществуването на нашата Вселена.
"Сблъсъците на положително заредените частици предизвиква освобождаването на огромни количества енергия и създаването на фундаменталните маси на частиците при температура от около 250 000 пъти по-висока от температурата в слънчевото ядро," - коментира физикът Джон Jowett (John Jowett) в съобщение на CERN.
В началото на живота на нашата Вселена, в продължение на няколко милионни от секундата, тя е била много гореща и много гъста среда - кварк-глуонна плазма - един вид изначалната "супа" от частици, съставена основно от фундаменталните частици на материята, наречени кварки и глуони. В днешната студена Вселена, глуоните са "лепилото", което държи кварките заедно в протоните и неутроните, които формират ядрата на атомите, от които е съставена материята.
Учените се надяват, че експериментите с кварк-глуонната плазма ще помогнат да се разберете по-добре Стандартния модел и да се разбере какво точно се е случило в първите секунди след Големия взрив.


























Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
30.11 2015 в 10:00
Последни коментари
Прост Човек
Последната теорема на Стивън Хокинг преобръща времето и причинността
Прост Човек
Разрязването на фотон на две създава безкраен рояк от частици
zlatkov
Учени сканират 74 милиона радиосигнала от междузвезден обект за признаци на извънземни технологии
Джендо Джедев
За срещата на Земята с Халеевата комета през 1910 г. някои са пили "противокометни хапчета"
dolivo
Чифтосали ли са се Хомо еректус и денисовците? Зъбните протеини намекват за древни срещи