На 11 април 2023 г. планетата Меркурий ще бъде в най-голяма елонгация, което е най-доброто време да я намерите в нощното небе. Тъй като Меркурий е най-вътрешната планета в Слънчевата система, тя обикновено изглежда близо до слънцето в небето, което я прави трудна за наблюдение – така че тази възможност не е за изпускане.
Какво означава най-голяма елонгация?
Най-голяма елонгация означава, че планетата е на най-голямото си разстояние от Слънцето, гледано от Земята. За Меркурий това означава, че имаме шанс да го забележим, но все пак ще трябва да сме бързи. Ще бъде по-лесно да се види в северното полукълбо, тъй като тази половина от Земята в момента е наклонена към Слънцето, което означава, че Меркурий ще изглежда по-високо над хоризонта, отколкото в Южното полукълбо.
Как може да видим Меркурий?
Погледнете към западния хоризонт веднага щом слънцето залезе. Може все още да е доста светло навън, но трябва да можете да различите Меркурий с просто око. Би помогнал и бинокъл.
Използвайте ярката Венера, за да ви помогне да намерите Меркурий след залез слънце. Този изглед е за Северното полукълбо. Меркурий ще започне месеца с магнитуд -1, след което ще избледнее до -0,2 на 11 април 2023 г. Тогава ще достигне най-голямото си разстояние от Слънцето и ще залезе повече от час след залез. След това Меркурий ще избледнее бързо и ще изчезне след средата на месеца. Кредит: John Jardine Goss / EarthSky.
Защо е толкова трудно да се види Меркурий?
Меркурий, подобно на Венера, обикаля по-близо до Слънцето, отколкото Земята. Наблюдението на тези планети зависи от това дали са възможно най-далече от слънцето, защото когато са точно до него, светлината, която отразяват, е засенчена от самото Слънце. Това важи повече за Меркурий, отколкото за Венера, защото Меркурий е по-близо до Слънцето, да не говорим, че е много по-малък и по-блед от Венера.
Колко малък е Меркурий?
Скалистата планета, която има покрита с кратери повърхност, наподобяваща тази на нашата луна, е с диаметър по-малък от 5000 километра. Това го прави по-малък от спътника на Юпитер Ганимед , който е много по-лесен за наблюдение – с помощта на обикновен бинокъл, насочен към Юпитер, трябва да може да го видите, заедно с другите големи спътници на Юпитер Йо, Европа и Калисто.
Източник: Tonight is your best chance to see Mercury in the night sky, New Scientist
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари