Свикнали сме планетите да обикалят около звезди. Но се оказва, че те могат да съществуват и около свръхмасивни черни дупки.
Вече е възприета идеята, че планетите могат да обикалят по-малките черни дупки, но много по-малко се знае за свръхмасивните черни дупки, които са милиони пъти по-масивни от нашето Слънце.
Затова Кеичи Уада (Keiichi Wada) от Университета в Кагошима, Япония, и неговият екип приложиха модели за формирането на планети около свръхмасивни черни дупки, за да видят какво ще се случи.
„Това е първото проучване, което потвърди възможността за „директно“ образуване на планетоподобни обекти, които не са свързани със звезди, а със свръхмасивни черни дупки“, заяви Уада.
Обикновено се смята, че образуването на планети започва с диск от прах и газ около звезда. Постепенно този материал образува струпвания и гравитацията след това привлича още материал, изграждайки планета.
Уада и неговият екип проучиха как ще се държат подобни дискове, когато обграждат свръхмасивни черни дупки, и доказаха, че и тук може да работи приблизително същия процес.
„По принцип това е същият процес като образуването на обикновените планети около звезди“, отбелязва Уада.
Разтегляне на времето
Поради огромната си маса и гравитационното привличане, свръхмасивните черни дупки изкривяват пространство-времето по странен начин. Но орбиталните планети може да не почувстват някакви странни ефекти, като например разтегляне на времето. Уада обяснява, че вероятно биха обикаляли на огромно разстояние - между 10 и 30 светлинни години, където екстремните ефекти на Общата теория на относителността биха били „незначителни“.
Планетарните системи около свръхмасивна черна дупка може би няма са като звездните системи.
„Общото количество прах е огромно“, отбелязва Уада. Това означава, че типичната маса за планетите вероятно ще е голяма - около 10 пъти повече от Земята - и може да има 10 000 планети около една черна дупка, разказва Уада.
Шон Реймънд (Sean Raymond) от Университета в Бордо коментира, че логиката на екипа е правдоподобна. Но пояснява, че е възможно планетите да се образуват по-близо до свръхмасивната черна дупка и да имат още по-голям брой. „Теоретично е възможно милиони планети да обикалят свръхмасивна черна дупка“.
Директното откриване на такива планети би било трудно поради големите разстояния. Но е възможно да се получат косвени доказателства за тях, може би чрез използване на инфрачервена астрономия, за да може да се наблюдава протопланетарния диск.
Справка: arxiv.org/1909.06748
Източник: Some planets may orbit a supermassive black hole instead of a star, New Scientist
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари