Първите резултати на космическия телескоп Евклид са съкровищницата от данни (видео, снимки)

Ваня Милева Последна промяна на 20 март 2025 в 00:00 2045 0

Местоположението на Евклидовите дълбоки полета върхйу звездна карта с ярка хоризонтална лента, която съответства на равнината на нашата галактика Млечен път

Кредит ESA/Euclid/Euclid Consortium/NASA; ESA/Gaia/DPAC; ESA/Planck Collaboration

Местоположението на Евклидовите дълбоки полета (в жълто), видяно в изглед на цялото небе от звездна карта по данни на спътника Gaia и карта на звездния прах на сатилита "Планк". Ярката хоризонтална лента съответства на равнината на нашата галактика Млечен път, където се намират повечето от нейните звезди.

Европейската космическа агенция (ESA) публикува първия набор от научни данни, събрани от космическия телескоп Евклид. Сред тях се открояват изображенията на така наречените „дълбоки полета“ – области, в които са заснети стотици хиляди галактики с различна големина и форма. Тези изображения разкриват частица от мащабната космическа структура, известна като космическата мрежа.

Събраните данни покриват огромна част от небето и се представят под формата на три мозаечни изображения, които включват множество галактични купове, активни галактически ядра и краткотрайни астрономически явления. За първи път е проведена класификация на над 380 000 галактики и 500 кандидати за гравитационни лещи. Този анализ е осъществен чрез комбинирането на изкуствен интелект и гражданска наука.

Това изображение показва област от Euclid's Deep Field South (Дълбоко поле на Евклид - Юг). Зоната е увеличена 70 пъти в сравнение с голямата мозайка. Кредит: ESA/Euclid/Euclid Consortium/NASA/Cuillandre/Berti/AnselmiТова изображение показва област от Euclid's Deep Field South (Дълбоко поле на Евклид - Юг). Зоната е увеличена 70 пъти в сравнение с голямата мозайка. Кредит: ESA/Euclid/Euclid Consortium/NASA/Cuillandre/Berti/Anselmi

„Евклид отново доказва, че е върховна машина за открития. Той наблюдава галактики в невиждани мащаби и предоставя на учените възможността да изследват космическата история и невидимите сили, които оформят Вселената“, коментира Карол Мъндел, научен директор на ESA.

Дълбоките полета

Телескопът Евклид избира три специфични региона на небето, където ще извършва най-дълбоките наблюдения от мисията си. Само за една седмица наблюдения, с по едно сканиране на всяка от избраните области, Евклид вече е открил 26 милиона галактики. Някои от тях се намират на разстояние от 10,5 милиарда светлинни години.

Сред обектите в тези полета има и малка популация от ярки квазари, разположени на още по-големи разстояния. В следващите години Евклид ще сканира тези три области десетки пъти, което ще позволи заснемането на още по-отдалечени галактики. До края на мисията през 2030 г. тези полета ще бъдат наистина „дълбоки“.

Галактики в различни форми, заснети от Евклид по време на първите му наблюдения на областите на дълбокото поле. Кредит:  ESA/Euclid/Euclid Consortium/NASA, обработка на изображения от M. Walmsley, M. Huertas-Company, J.-C. CuillandreГалактики в различни форми, заснети от Евклид по време на първите му наблюдения на областите на дълбокото поле. Кредит: ESA/Euclid/Euclid Consortium/NASA, обработка на изображения от M. Walmsley, M. Huertas-Company, J.-C. Cuillandre

Как Евклид разкрива тайните на Вселената

За да разгадае загадките, за които е проектиран, Евклид измерва формата и разпределението на милиарди галактики с изключителна прецизност. Телескопът използва оптичен инструмент с висока разделителна способност (VIS) и близко инфрачервен спектрометър и фотометър (NISP), който е от съществено значение за определяне на разстоянията и масите на галактиките.

Мъглявината Котешко око, както е видяна от Евклид. Кредит: ESA/Euclid/Euclid Consortium/NASA, image processing by J.-C. Cuillandre, E. Bertin, G. AnselmiМъглявината Котешко око, както е видяна от Евклид. Кредит: ESA/Euclid/Euclid Consortium/NASA, image processing by J.-C. Cuillandre, E. Bertin, G. Anselmi

Хора и изкуствен интелект класифицират над 380 000 галактики

През следващите шест години Евклид ще заснеме милиарди галактики и ще изпраща обратно по 100 GB данни всеки ден. Този огромен обем информация създава както големи възможности, така и сериозни предизвикателства при обработката и анализа.

„Намираме се в решаващ момент за начина, по който извършваме астрономически наблюдения. Изкуственият интелект е основен и необходим инструмент за обработката на огромния обем данни от Евклид“, обяснява Майк Уолмсли (Mike Walmsley), учен от Консорциума на "Евклид" и от Университета на Торонто, Канада.

Консорциумът на Евклид, среща в Рим през юни 2024 г. Кредит: Marco ScodeggioКонсорциумът на Евклид, среща в Рим през юни 2024 г. Кредит: Marco Scodeggio

Откриване на гравитационни лещи

Светлината от далечни галактики се огъва и изкривява от тъмната и обикновената материя на преден план – явление, познато като гравитационни лещи. Евклид използва този ефект, за да изучава разпределението на тъмната материя в космоса.

На 19 март учените от Консорциума на "Евклид" публикуват първия каталог с 500 силни гравитационни лещи, повечето от които са напълно нови открития. До края на мисията телескопът се очаква да идентифицира около 100 000 гравитационни лещи100 пъти повече, отколкото са известни днес.

Схема (без мащаб) на начина на работа на гравитационните лещи. Кредит: NASA, ESA & L. CalçadaСхема (без мащаб) на начина на работа на гравитационните лещи. Кредит: NASA, ESA & L. Calçada

Какво следва?

Сегашната публикация на данни е само началото. Основните космологични данни от мисията Евклид ще бъдат представени през октомври 2026 г.

Телескопът продължава да разкрива тайните на Вселената, предоставяйки на учените безценни данни, които ще помогнат да разберем как е изградена и как еволюира Вселената.

Мисията Евклид на Европейската космическа агенция проучи три области в небето, откъдето в крайна сметка ще предостави най-дълбоките наблюдения на своята мисия. Само за една седмица наблюдения, с едно сканиране на всеки регион досега, Евклид вече е забелязал 26 милиона галактики. Най-отдалечените от тях са на разстояние до 10,5 милиарда светлинни години. През следващите години Евклид ще премине над тези три региона десетки пъти, улавяйки много повече далечни галактики, правейки тези полета наистина „дълбоки“ до края на номиналната мисия през 2030 г. Първият поглед към 63 квадратни градуса от небето, еквивалентна площ на повече от 300 пъти пълната Луна, вече дава впечатляващ преглед на мащаба на големия космически атлас на Евклид, когато мисията приключи. Този атлас ще покрие една трета от цялото небе – 14 000 квадратни градуса – в този висококачествен детайл. Кредит: ESA/Euclid/Euclid Consortium/NASA, image processing by J.-C. Cuillandre, E. Bertin, G. Anselmi, M. Walmsley, M. Huertas-Company; ESA/Gaia/DPAC; ESA/Planck Collaboration

Визуализацията на трите дълбоки полета от Euclid вече може да бъде изследвана в ESASky. Euclid Deep Field South е тук, Euclid Deep Field Fornax: тук и Euclid Deep Field North: тук.

36-те научни статии, възникнали от това първо изхвърляне на данни от Euclid, са достъпни тук.

Ако искате да се присъедините към 9976-те граждански учени от GalaxyZoo, които помогнаха за класифицирането на галактиките в първите дълбоки полеви изображения на Евклид, вижте уебсайта на Zooiverse на проекта тук.

Източник: Euclid space telescope's 1st results reveal 'a goldmine of data' in search for dark matter and dark energy (images, video), space.com

    Най-важното
    Всички новини