
Разтърсващите съкращения от страна на администрацията на американския президент Доналд Тръмп в Националните институти по здравеопазване на САЩ (NIH) породиха страхове за бъдещето на агенцията – безусловно най-големият финансов донор на биомедицински изследвания в света и смятана за златен стандарт за агенция за финансиране на научни изследвания, коментира авторитетното издание Nature.
За да разбере вероятното влияние на тези действия върху напредъка на науката и медицинските изследвания, Nature изследва господството на агенцията в световен мащаб - по отношение на нейното финансиране, публикации и въздействие върху болестите.
Смущенията в агенцията, предизвикани от администрацията на Тръмп, включват прекратяване на безвъзмездни средства, хиляди уволнения на персонал и спиране на ежедневните операции, като например панели, които оценяват молбите за безвъзмездни средства.
"Това е сериозен удар върху науката и обучението на следващото поколение учени", смята Съюен Уан (Siyuan Wang), генетик и клетъчен биолог в Йейлското училище по медицина в Ню Хейвън, Кънектикът. "С по-малко учени ще има по-малко наука и иновации, които движат обществения прогрес и подобряването на общественото здраве."
Огромно биомедицинско финансиране
С годишен бюджет от приблизително 47 милиарда щатски долара, NIH превъзхожда останалите спонсори на биомедицински изследвания в света. Проектът World RePORT, който проследява глобалните разходи за здравни изследвания, показа, че през 2022 г. NIH е похарчил 25 пъти повече за безвъзмездни средства от следващия най-голям финансов донор – базираната в Лондон благотворителна организация Wellcome – която е докладвала данни на инициативата (вижте World leader).
Кредит: World RePORT
Американската биомедицинска наука доминира в света по отношение на статии, открития и лекарства, казва Мириам Мерад (Miriam Merad), имунолог в областта на онкологията в Медицинското училище в здравна система "Монт Синай" в Ню Йорк, която получава финансиране от NIH и други източници (вижте Publication prowess). Мерад посочва проучване [1], което показва, че финансираните от NIH изследвания са допринесли за 354 от 356 лекарства, одобрени от Американската администрация по храните и лекарствата през 2010-19 г.
"Без NIH нямаше да има имунотерапия срещу рак, лекарства против предозиране, лекарства против инфаркт или инсулт, нямаше да има авангардни лечения", написа в Туитър през февруари изследователят на зависимостите Оливие Джордж (Miriam Merad) от Калифорнийския университет в Сан Диего.
Източник: PubMed
Съкращенията означават, че "откриването на лекарства със сигурност ще се забави", отбелязва Мерад. Тя работи с колеги върху нови лекарства, чието разработване ще трябва да спре, ако нямат сигурност за финансирането. "Това е нещо, което се случва в цялата страна."
Подходът на NIH за финансиране на учени е уникален за света, подчертава Мерад. Безвъзмездните средства от NIH често позволяват на изследователите да се съсредоточат върху научни проблеми за четири или пет години, без да е необходимо да набират допълнителни средства, казва Мерад. Това осигурява свобода и стабилност, които обикновено не са налични в други региони като Европа или в индустрията. "Те се доверяват на мозъка, ума, интелекта на хората, които финансират. В индустрията нямате лукса да се въртите, постоянно сте ограничени."
"Подкрепата на NIH за основни биомедицински изследвания позволява фундаментални пробиви, пътят към които би се считал за твърде рискован за всякакви рискови капитали или биофармацевтични компании", посочва Уанг.
Борба със смъртоносни болести
В продължение на десетилетия NIH също е най-големият инвеститор в света в изследвания за справяне с глобалните здравни приоритети като ХИВ, туберкулоза и малария – които заедно убиват повече от 2,5 милиона души годишно по света – както и множество пренебрегвани болести.
Източник: G-FINDER
Сред промените в NIH, които най-много тревожат учените, е намаляването на средствата, които агенцията предоставя на получателите на субсидии за плащане на режийни разходи, известни като непреки разходи. Политиката ще намали тези разходи от средно 40% от стойността на субсидията до 15%, въпреки че е изправена пред правни предизвикателства. Парите плащат за услуги, които са от съществено значение за правенето на наука, като платформи за секвениране, съоръжения за мишки и други моделни животни и инфраструктура за клинични изпитвания, разказва Мерад. "Всички тези, които наричаме "непреки" разходи, всъщност са критични за мисията."
Мерад заявява, че изследователите биха приветствали дискусия относно ефективността на финансирането на науката.
"Ако искате да спестите пари, добре, може да го обсъдите с нас", казва тя. "Винаги има излишни неща навсякъде, през цялото време, включително и в правителството."
Но тези съкращения са безразборни, казва тя, което накърнява напредъка, постигнат от учени, които често прекарват години в изграждането на животински модели, които водят до клинични изпитвания и в крайна сметка до лекарства и лечения. "Тук не е имало дискусия и за мен няма метод за намаляване по този начин."
Справка: Cleary, E. G. et al. JAMA Health Forum 4, e230511 (2023).
Източник: How the NIH dominates the world’s health research — in charts, Nature
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
21863
1
12.03 2025 в 08:06
стига с тез гръмки генерализации, че нямало нищо да било да бъде открито. По-стегнатите бюджети често водят до по-фокусирани изследвания на важните неща, вместо хранилка за маргинални изследователи.
Последни коментари
dolivo
Полетът на Starliner до МКС през 2024 г. е бил много по-драматичен, отколкото знаем (видео)
dolivo
Загадка: Как са се озовали инструменти, подобни на неандерталските, в Източна Азия - разстоянието е континент?
dolivo
Варна става част от Световно космическо парти с кратки видеоклипове и техно груув парти
Имане Хелиф
Анусът може да е еволюирал от отвор, първо използван за отделяне на сперма
dolivo
Учен твърди, че е открил улика за кода на вселенската симулация, в която живеем според него