Един младеж, потребител на TikTok, предупреждава хората за факта, че човешките кости, при определени редки обстоятелства, могат да почернеят. Той разказва историята си на своите последователи за това как е открил, че има „болест на черните кости“ при посещение при зъболекаря.
„Костите ми са черни. Като че ли костите в тялото ми са черни“, съобщава в TikTok Арчи. „Защото имам нещо, наречено „миноциклинова“ черна костна болест.“
По време на гимназията Арчи взема миноциклин (вид тетрациклинов антибиотик, продаван и у нас) за лечение на акне. В продължение на години не изглежда това да има никакви странични ефекти. Но когато поникват мъдреците на Арчи, той веднага забелязва проблема.
„Мъдрецът ми се показа и беше черен и си казах „о, боже, зъбите ми се развалят“, разказва той във видеото в TikTok. „Оказва се, че челюстта ми е черна, а вероятно и останалата част от черепа ми и повечето от костите [също са черни] според моя лекар.“
@archiebeshort This is my video! It was intended for this account originally. Oops! #raredisease #blackbones ♬ original sound - Archie
Останалите зъби на Арчи, появили се преди да започне да използва лекарството за акне, са останали бели.
Миноциклинът се използва широко за лечение на няколко състояния, включително акне и розацея. Някои също използват това лекарство не по предназначение за ревматоиден артрит. Дългосрочната употреба на миноциклин увеличава вероятността от развитие на неблагоприятни ефекти, свързани с пигментацията.
Откриването на оцветена кост по време на операция може да бъде объркващо и тревожно за ортопедичните хирурзи. Необикновено оцветената кост може да е сигнал за сериозни проблеми за целостта и здравето на костта.
Една 52-годишна жена, както е описано в доклад за случай, публикуван в Journal of Orthopedic Surgery and Research, е приемала миноциклин за лечение на акне в продължение на около 32 години, когато е била оперирана за артропластика на колянна става. По време на тази операция нейните хирурзи откриват, че костите й са били оцветени в черно заради т. нар. "болест на черните кости".
Въпреки че операцията продължава и е успешна, те предупреждават други лекари, че трябва да са наясно със състоянието и потенциалните ефекти на миноциклин, за разлика от други по-тревожни причини за оцветяване на костите.
„Миноциклиновата болест на черните кости е рядка находка, която може да предизвика безпокойство, когато се срещне неочаквано“, пише екипът в своя доклад. "В момента няма съобщения за лоши последствия при наличието на това заболяване; въпреки това хирурзите трябва да изключат алтернативни причини за оцветяване на костите, когато историята е неясна."
Освен и употребата на миноциклин, съществуват множество причини за пигментиране на коста, включително охроноза, метаболитни костни заболявания, метални отлагания, некроза, метастатично заболяване. Веднъж започнал, процесът на оцветяване е бърз и постоянен, но черната костна болест (когато е причинена от миноциклин) е доста доброкачествена и не е свързана с некроза или тъканна смърт.
Въпреки че състоянието не е напълно разбрано, има предположения за възможни механизми за оцветяването.
"Миноциклин хидрохлорид се свързва лесно с плазмените протеини, разтворим е в липиди и има голяма абсорбция в тъканите и течностите. Миноциклинът се разгражда до черен продукт, който може да се отложи в различни тъкани. Тъмната пигментация в костите обикновено съдържа желязо и калций", обясняват лекари, оперирали мъж с подагра.
„Смята се, че черната пигментация на костите от миноциклин възниква заради това, че тривалентното желязо се свързва с окисленото лекарство в развиващата се кост“, пише екип, разглеждащ пет случая на рядко заболяване в Clinics in Orthopedic Surgery. „И за сметка на натрупването на неразтворим хинин от разграждането на ароматния пръстен на лекарството в зрялата кост.“
Оцветяването на костите е рядко и най-често се наблюдава в устната кухина в стоматологичния кабинет, което представлява около 20 процента от документираните случаи.
„През годините видях няколко възрастни пациенти, които имаха постоянно присъщо оцветяване на зъбите си в резултат на приема на антибиотика тетрациклин, когато са били деца през 50-те и 60-те години“, разказва зъболекарят Оли Юпес пред IFLScience.
„За щастие, медиците [във Великобритания] спряха да предписват тетрациклини на младежи под осем години още в края на 70-те години на миналия век, когато бе открито, че антибиотикът е отговорен за понякога дълбоки, често ивични оцветявания в короните на развиващите се зъби.“
„В тежките случаи, които видях, простите процедури за избелване на зъбите не бяха ефективни, тъй като петното бе здраво вградено в зъбния емайл и затова на пациентите бяха поставени порцеланови или композитни фасети, за да прикрият оцветяването"
Пигментацията е общопризната нежелана реакция, свързана с повечето лекарства от семейството на тетрациклините, засягаща кожата, ноктите, зъбите, устната лигавица, кости в устната кухина, очни структури, хрущял, щитовидна жлеза и други вътрешни органи. Лечението на оцветяването заради миноциклин е спиране на лекарството. Хиперпигментацията на кожата и ноктите може да избледнее с времето. Пигментацията на зъбите обикновено е постоянна. Хиперпигментацията на устната лигавица обикновено изчезва с времето. Костната пигментация е необратима, но няма съобщения за намален капацитет за заздравяване на костите поради споменатата пигментация.
Справка:
Tetracyclines and bone: Unclear actions with potentially lasting effects
Amy J Warner 1, Jessica D Hathaway-Schrader 2, Rena Lubker 3, Christopher Davies 4, Chad M Novince 5
PMID: 35248788 PMCID: PMC9035080 (available on 2023-06-01) DOI: 10.1016/j.bone.2022.116377
Steadman, W., Brown, Z. & Wall, C.J. Minocycline black bone disease in arthroplasty: a systematic review. J Orthop Surg Res 16, 479 (2021). https://doi.org/10.1186/s13018-021-02617-w
Източник:
TikTokker Discovers At The Dentist That His Bones Have Turned Black, IFLScience
Blue Bone Discoloration: Incidental Finding During Foot Surgery Associated With Minocycline Intake
Hilda I. Serrano and Jeremy S. Dahlenburg, HMP Global
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари