Когато като дете изпращали Джон в гората за зрели ягоди, той донасял все такива плодове, които не ставали за ядене. Когато пораснал, разбрал, че има проблем и установил, че не различава зелено от червено. Описва своя вид цветна слепота в една малка книга през 1794 г.
Оттогава всички видове нарушения на цветното зрение носят името на Джон Далтон - далтонизъм.
Ако мислите, че описанието на далтонизма изчерпва заслугите научните заслуги на Далтон, грешите.
Работите в различни научни области донесли слава на провинциалния учител едва ли не като на най-авторитетния учен на своето време.
Количеството на откритите от него закони е изненадващо: законът за парциалните налягания, кръстен на него, законът за равномерното разширение на газовете при нагряване, законът за разтворимостта на газовете в течности, законът на кратните отношения.
Различни атоми и молекули, изобразени от Джон Далтон в книгата "Нова система на химичната философия" (1808).
И това не е всичко.
Сред научните заслуги на този самоук учен е откритието на явлението полимеризация например на етилена на бутилена и изчислението на атомните тегла на някои елементи. Джон Далтон въвежда и термина "атомно тегло".
Списък на химичните знаци на отделните елементи и техните атомни тегла, събрани от Джон Далтон през 1808.
Далтон получава признание приживе - става член на Лондонското Кралско общество и Френската академия на науките, носител на Кралски медал.
Най-известният му ученик няма нужда от представяне - това е Джеймс Джаул. Днес ученикът и преподавателят му по математика, физика, химия и се гледат в сградата на кметството в Манчестър - изваяни от скулптора Гилберт.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари