Сърдечно-съдовите заболявания остават водещата причина за смърт в световен мащаб, представлявайки близо 30% от всички смъртни случаи. Жените обикновено изпитват сърдечно-съдови заболявания няколко години по-късно от мъжете, със значително покачване през средната възраст, което съвпада с прехода към менопаузата.
Този преход се характеризира с намаляване на нивата на естроген и повишаване на концентрациите на фоликулостимулиращия хормон. Тези хормонални промени могат да засегнат невроендокринната система, което води до симптоми като горещи вълни, нощно изпотяване, нарушения на съня, тревожност и проблеми с паметта.
Повечето жени изпитват менопауза на възраст между 50 и 60 години, когато нивата на естроген рязко падат, повишавайки риска от остеопороза и други здравословни проблеми, включително промени в настроението и проблеми със съня. За да се борят с тези симптоми и да подобрят качеството на живот, на много жени се предписва хормонозаместителна терапия (ХЗТ), която включва лекарства, съдържащи хормони или хормоноподобни вещества.
От въвеждането си през 70-те години на миналия век ХЗТ се превръща в жизненоважен вариант за много жени. Първоначално е имало само един вид хормонозаместителна терапия. Но когато едно знаково проучване през 90-те години на миналия век показва повишен риск от сърдечно-съдови заболявания, употребата му рязко намалява.
Оттогава са въведени нови формулировки, което довежда до значително нарастване на приемането на хормонална заместителна терапия във връзка с менопаузата през последните няколко години.
"Жените се опасяват, че хормоналната терапия в менопаузата повишава риска от сърдечно-съдови заболявания. Тази загриженост се основава на по-стари проучвания, проведени преди повече от 20 години, които разглеждат само един вид терапия. Оттогава са въведени много нови препарати и нашето проучване показва, че предишните заключения не се отнасят за всички видове лечения", отбелязва Терез Йохансон (Therese Johansson), водещ автор на изследването от Университета в Упсала.
В новото проучване изследователи от университета в Упсала проучват седем различни вида хормонално-заместващи терапии, налични в момента, доставяни чрез таблетки, хормонални пластири или освобождаващи хормони ВМС. Този обширен анализ обхваща всички предписания за ХЗТ в Швеция от 2007 г. до 2020 г. и наблюдава близо един милион жени на възраст от 50 до 58 години в продължение на две години след започването им на ХЗТ.
Проучването сравнява риска от образуване на кръвни съсиреци и сърдечно-съдови заболявания между жени, които са получили рецепта за хормонозаместителна терапия и тези, които не са.
Констатациите ясно показват, че рисковете, свързани с хормонозаместителната терапия, не са еднакви и зависят значително от използваното конкретно лечение. Например синтетичния хормон тиболон, който възпроизвежда ефектите на естествените хормони в организма. Тази терапия е свързана с повишен риск от инфаркт и инсулт, като същевременно не показва значително увеличение на риска от образуване на кръвни съсиреци.
Изчисленият риск от преживяване на инфаркт или инсулт заради тиболон е приблизително една на хиляда жени. От друга страна, комбинираните формулировки, които включват както естроген, така и прогестерон, повишават риска от развитие на кръвни съсиреци, като дълбока венозна тромбоза.
Кръвни съсиреци могат да се появят във вените и могат да се изместят, пътувайки през кръвния поток до белите дробове, което може да доведе до белодробна емболия. Изследователите изчисляват, че годишният риск от дълбока венозна тромбоза, свързана с този комбиниран препарат, е около седем на хиляда жени.
"Важно е както лекарите, така и жените да са наясно с рисковете от хормоналната терапия при менопауза и по-специално, че съществуващите лекарства носят различни рискове от кръвни съсиреци и сърдечно-съдови заболявания. Тиболон, по-специално, се свързва с повишен риск от инсулт и инфаркт. Тиболон се използва в Европа, но не е одобрен в страни като Съединените щати. Надяваме се, че нашето проучване ще доведе до изтеглянето на лекарството от употреба и тук", посочва Оса Йохансон (Åsa Johansson), ръководител на изследователска група в университета в Упсала и SciLifeLab и старши автор на изследването.
Между 2007 г. и 2020 г. се наблюдава забележим ръст от около 50% в използването на хормонални пластири, които не са свързвани със същите повишени рискове. Нарастващото предпочитание към по-безопасни опции като пластири представлява значителен напредък в намаляването на риска от сърдечно-съдови заболявания при жени в менопауза.
"Следващата стъпка в нашето изследване ще бъде да разработим стратегии, за да идентифицираме кои жени са изложени на повишен риск от определени заболявания във връзка с употребата на хормонални лекарства. По този начин можем да насочим пациентите към най-подходящото лекарство за всеки индивид и драстично да намалим броя на страничните ефекти“, коментира Оса Йохансон.
Справка: Therese Johansson, et al. Contemporary menopausal hormone therapy and risk of cardiovascular disease: Swedish nationwide register based emulated target trial. BMJ, 2024; DOI: 10.1136/bmj-2023-078784
Източник: Menopausal hormone therapy risks vary depending on type of treatment, Tech Explorist
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари