Столетниците са по-малко податливи на хронични заболявания, свързани с възрастта, и са по-склонни да преживеят инфекциозните заболявания. Сега ново проучване разкрива, че хората, които живеят 100 и повече години, имат уникален микробиом, който може да ги предпази от определени бактериални инфекции, включително такива, причинени от бактерии, устойчиви на много лекарства.
Констатациите, публикувани в Nature, биха могли да помогнат на изследователите да разработят нови начини за лечение на хронично възпаление и бактериални заболявания.
Екип учени от Медицинския факултет на Университета Кейо в Япония, от Масачузетския технологичен институт и Харвард, са изследвали микробите, открити във фекални проби от 160 японци столетници със средна възраст 107. Те са установили, че столетниците, в сравнение с хората на възраст от 85 до 89 години и такива между 21 и 55 години, имат по-високи нива на няколко бактериални вида, които произвеждат молекули, наречени вторични жлъчни киселини. Вторичните жлъчни киселини се генерират от микроби в дебелото черво и се смята, че помагат за защита на червата от патогени и регулират имунните реакции на организма.
След това изследователите са третирали лабораторно често срещани инфекциозни бактерии с вторичните жлъчни киселини, събрани от столетниците. Една молекула, наречена isoalloLCA, силно потиска растежа на Clostridioides difficile, устойчива на антибиотици бактерия, която причинява тежка диария и възпаление на червата. Храненето на мишки, заразени с C. difficile, с храна, допълнена с isoalloLCA, по подобен начин потиска нивата на патогена. Екипът също така установява, че isoalloLCA силно потиска растежа или убива много други грам-положителни патогени, което предполага, че isoalloLCA може да помогне на организма да поддържа деликатното равновесие на микробните общности в здрави черва.
"Екологичното взаимодействие между гостоприемника и различните процеси в бактериите наистина подсказва потенциала на тези чревни бактерии за поддържане на здравето", разказва Дамян Плихта (Damian Plichta), изчислителен учен от Института Броад към Масачузетския технологичен институт и съавтор на изследването.
По-големи и дългосрочни проучвания от различни региони по света могат да помогнат за разкриване на причинно-следствена връзка между дълголетието и жлъчните киселини. Междувременно бактериите, идентифицирани в това проучване, биха могли да помогнат на изследователите да проучат как да манипулират жлъчните киселини за лечение на инфекции, причинени от устойчиви на антибиотици бактерии.
Справка: Yuko Sato et al, Novel bile acid biosynthetic pathways are enriched in the microbiome of centenarians, Nature (2021). DOI: 10.1038/s41586-021-03832-5
Източник: Centenarians have a distinct microbiome that may help support longevity
Allessandra Dicorato, Broad Institute of MIT and Harvard
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари