В лабораторни експерименти подсладителите нарушават протеина, който освобождава организма от токсини и преработва лекарства.
Резултатите от ново проучване показват, че два заместителя на захарта нарушават функцията на протеин, който играе жизненоважна роля в детоксикацията на черния дроб и метаболизма на някои лекарства. Тези заместители на захарта, известни още като некалорийни подсладители, осигуряват сладък вкус с малко или никакви калории.
„Тъй като около 40% от американците редовно консумират некалорийни подсладители, е важно да се разбере как те влияят на организма“, коментира Лора Данър (Laura Danner), докторант в Медицинския факултет на Университета на Уисконсин. „Всъщност много хора не осъзнават, че тези подсладители се намират в леки или без захар версии на кисело мляко и закуски и дори в некалорийни продукти като течни лекарства и някои козметични продукти."
Данър представя новото изследване на годишната среща на Американското дружество по биохимия и молекулярна биология по време на срещата на експерименталната биология (EB) 2022, която се провежда на 2-5 април 2022 г. във Филаделфия.
В новата си работа изследователите са проучили некалорийните подсладители ацесулфам калий и сукралоза, използвайки чернодробни клетки и безклетъчни анализи, които позволяват изследването на клетъчни процеси.
Те откриват, че ацесулфам калий и сукралоза инхибират (потискат) активността на P-гликопротеин (PGP), който е известен също като протеин с мултирезистентност 1 (MDR1). PGP е част от семейство транспортери, които работят заедно за прочистване на организма от токсини, лекарства и метаболити на лекарства.
„Наблюдавахме, че подсладителите оказват влияние върху активността на PGP в чернодробните клетки в концентрации, очаквани при консумация на обичайни храни и напитки, далеч под препоръчаните максимални граници на FDA“, отбелязва д-р Стефани Оливие Ван Стихелен (Stephanie Olivier Van Stichelen), която ръководи изследователския екип. "Доколкото ни е известно, ние сме първата група, която дешифрира молекулярния механизъм, чрез който некалорийните подсладители влияят на детоксикацията в черния дроб."
Експериментите също така показват, че подсладителите стимулират транспортната активност и вероятно се свързват с PGP и по този начин се конкурират и инхибират транспорта на други субстрати като ксенобиотици, лекарства и техните метаболити, късоверижни липиди и жлъчни киселини.
Въпреки че изследователите предупреждават, че проучването е предварително и трябва да бъде потвърдено в предклинични и клинични проучвания, констатациите предполагат, че некалорийните подсладители могат да бъдат проблематични за хората, които приемат лекарства, които използват PGP като основен транспортер за детоксикация. Те включват някои антидепресанти, антибиотици и лекарства за кръвно налягане.
„Ако бъдещи проучвания потвърдят, че некалорийните подсладители увреждат процеса на детоксикация на организма, би било от съществено значение да се проучат потенциалните взаимодействия и да се определят безопасни нива на консумация за рисковите групи“, препоръчва Данър. „Може да е важно също така да се включат специфични количества некалорийни подсладители, включени в етикетите на храните, така че хората да могат по-добре да проследяват приема им.
Макар американската Администрация по храните и лекарствата препоръчва да не се надвишават приемливите количества на некалорийните подсладители, FDA изисква от производителите на храни и диетични газирани напитки само да ги посочват в съставките, а не да описват на етикетите количеството на подсладителите, използвани в продукта.
След това изследователите планират да използват по-сложни модели на транспортиране на лекарства, за да определят степента, до която ацесулфам калий и сукралоза могат да попречат на детоксикацията и метаболизма на лекарствата. Те също така изучават смеси от тези подсладители, които биха били по-представителни за съдържанието им в хранителните продукти.
Изследователите посочват, че тъй като PGP се експресира на обменните повърхности в целия организъм и играе важна роля в поддържането на системи като кръвно-мозъчната бариера, също така ще бъде важно да се проучи как инхибирането на PGP може да попречи на нормалното функциониране на клетките в други органи.
Източник: Researchers Uncover How Sugar Substitutes (Artificial Sweeteners) Disrupt Liver Detoxification, Experimental Biology (EB) 2022 meeting
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари