От черните дупки веят силни ветрове

Наука OFFNews Последна промяна на 23 февруари 2015 в 18:43 13608 17

Квазарът PDS 456 . Илюстрация:NuSTAR/НАСА

Ново изследване, на базата на данни от телескопа Nuclear Spectroscopic Telescope Array (NuSTAR) на НАСА и телескопа на Европейската от космическа агенция XMM-Newton, показва, че гигантските черни дупки, които се намират в центъра на галактиките, освен че поглъщат всяка материя, която се намира близо до тях, също така изхвърлят мощни потоци от заредени субатомни частици - явление, което е било прогнозирано, поне наблюдавано досега.

Авторите на новото изследване, водено от д-р Емануел Нардини от Университета Кийл във Великобритания, са наблюдавали пет пъти от 2013г. квазара PDS 456, разположен в южната половина на съзвездието Змия на разстояние 2,5 милиарда светлинни години.

Анализът на данните показва наличието на мощни звездни ветрове, които, изследователите предполагат, може от една страна да препятстват по-нататъшното "захранване" на черната дупка, а от друга страна - да разредят акреционния диск на черната дупка като бъде "издухан" почти целия газ и прах, което значително намалява скоростта на звездообразуване в галактиката.

"Ние предполагахме, че черните дупки влияят на процеса на растежа на галактиките. Познавайки скоростта, формата и размера на тези ветрове, ще можем да определим колко силно е влиянието им" - заяви пред журналисти проф. Фиона Харисън (Fiona Harrison) от Калифорнийския Технически Институт, ръководител на проекта NuSTAR. 

Събирането на тези данни е възможно благодарение на два телескопа, XMM-Newton в орбита между Земята и Луната и NuSTAR в ниската околоземна орбита. Двата телескопа записват едновременно различни по дължина светлинни вълни, които се излъчват от далечната им цел, PDS 456. NuSTAR регистрира високо енергийни рентгенови лъчи, а XMM-Newton в ниско енергийни такива. 

Телескопът в ниската орбита на Земята вече е засякъл ветрове, които астрономите знаят, че духат от PDS 456 към нашата планета, заради железните атоми, които блокират рентгеновото излъчване по характерен начин. Благодарение на това учените са успели да изчислят, още че вятърът се е движил със скорост една трета от тази на светлината

Използвайки данните на рентгеновите космически телескопи XMM-Newton и NuSTAR, учените са успели да потвърдят, че свръхмасивните черни дупки всъщност отделят част от "погълнатата" звездна материя, прах и газ под формата на облак от горещ газ. Тези облаци, съдейки по разпределението на йонизирани железни атоми, образуват перфектна сфера около черната дупка и постепенно се разпространяват в околното пространство.

Така доскоро си представяха астрофизиците изхвърлянето на материя от черните дупки.

Получените резултати са неочаквано откритие за астрономите, тъй като досега се е смятало, че квазарите излъчват тесни струи от материя (джетове), ускорени до релативистични скорости по продължение на полюсите, а не под формата на сфера. Изчисленията на Харисън и колегите й показват, че такова изхвърляне на материя от свръхмасивната черна дупка забавя формирането на нови звезди по-бързо, отколкото се предполагаше преди. Това може да обясни факта защо в много галактики образуването на нови звезди е много бавно или напълно прекратено.

Квазарът PDS 456 излъчва всяка година около десет пъти масата на нашето слънце заедно с около трилион пъти повече енергия отколкото нашата звезда излъчва. 

Тези количества, както и формата на вятъра, показват, че PDS 456 е имал доста силно въздействие върху обкръжаващата го галактика. Много е вероятно такъв да е случаят и с други гигантски черни дупки, включително  Sagittarius A, черната дупка в центъра на нашия Млечен път. 

PDS 456 е изключително активен и по-скоро прилича на древните квазари, които са съществували в зората на Вселената, отколкото на сравнително тихите свръхмасивни черни дупки на същото разстояние от Земята. Това свойство на PDS 456 за дълго време привлича вниманието на астрофизиците, проследяващи историята на еволюцията на галактиките.

"За един астроном шансът да изучава PDS 456 е почти същият, както за палеонтолога възможността да види и докосне жив динозавър. Ние успяхме  да проучим физичните свойства на тази важна част от галактиките и да открием маса малки детайли, които не могат да се видят в древните черни дупки, които живеят в "ерата на квазарите,"" - каза Даниел Стърн (Daniel Stern) от Лабораторията за реактивно движение на НАСА.

    Най-важното
    Всички новини
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    24.02 2015 в 11:56

    Джетовете никой не ги е отменил. Останалото (изотропният вятър) е очевидно от факта че квазарът е много, много отвъд границата на Едингтън (радиация срещу гравитация) и ако не го храниш с едри, електронеутрални обекти той просто не би работил. Мъничкото паднал газ така засветва, че гравитацията просто губи битката за всичко отвъд Хоризонта.

    Прочее, явно така съществуват и неактивните черни дупки - звездите наоколо са излапани, а газът - издухан от светлината.

    24.02 2015 в 12:40

    Както пееше баба Лили - "Ветровееее...".

    Като гледам качеството на статиите и най-вече подбора и систематизирането, бих ви препоръчал да смените името на раздела от "наука" на "тюрлюгювеч". От друга страна, като взема предвид цялостния дух тук, може би "Рабфак" повече ще подходжда. При всичи положения, имате достатъчно варианти.

    24.02 2015 в 16:43

    За "ветровете":

    http://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?feature=4486
    "NASA, ESA Telescopes Give Shape to Furious Black Hole Winds"

    http://thespacereporter.com/2015/02/nasa-and-esa-telescopes-trace-ultra-strong-winds-blowing-from-black-holes/
    "NASA and ESA telescopes trace ultra-strong winds blowing from black holes"

    http://www.sciencedaily.com/releases/2015/02/150219211904.htm
    "Giving shape to black holes' intense winds"

    http://www.gizmag.com/black-hole-winds/36175/
    "Space telescopes uncover supermassive black hole winds"

    http://www.space.com/28607-monster-black-hole-belch-transforms-galaxy.html "Monster Black Hole's Mighty Belch Could Transform Entire Galaxy"

    Е, нямаме претенции да сме "по-научни" от тези издания.

    24.02 2015 в 18:16

    Нещо не ме разбрахте. Не оспорвам фактологията в статията и няма нужда от източници. Някои сме абонирани за New Scientist от 10 години, а познанията ни не се изчерпват с Ниъл Деграс Тайсън.

    Имах предвид, че целият раздел е изсмукан от пръстите самоцелен напън, представляваш същата ширпотреба като "Технологии" на dir.bg.

    Съчетание на повърхностни преводи и размах на темите от астрофизика, през на Стефан кръчмарско популярната и опростенческа статия за мобилните комуникации и се завърши с "кашпировските" ви излагации.

    Руските торсионни полета, памет на водата и прочее простотии ги знаем от отдавна, а преводните статии въз основа на трудове на младия Доукинс няма да ви вдигнат нивото. Който се интересува, тези неща ги е чел още навремето в оригинал. Като изтипосате тук тази материя, изискваща стабилна, да не кажа академична основа, изглаждате нелепо, та чак мирише на Рабфак.

    24.02 2015 в 18:34

    За "кашпировските" напъни предполагам, че имате предвид един платен репортаж. За който горчиво съжалявам и нямам никакъв принос, но и ние трябва да се издържаме, след като не сме собственост на "кой".
    Иначе нямаме "памет на водата", нито торсионни полета, дори напротив.
    Но след като толкова не Ви харесва, ще се откажем.

    24.02 2015 в 19:01

    Платен репортаж ли?! Не видях да пише такова нещо като я мернах онази кретения. Отгоре на всичко, какво значи "платен репортаж" в поддомейн, на който отгоре се мъдри заглавие "наука"...

    Така като гледам, статиите са в огромната си част превод на килограм с по някоя платена за вкус. Изобщо не ми е ясно с какво друго се занимавате тук, освен зорлем да провокирате посещения за рекламодателите. И то какви рекламодатели само се въртят в банерите! Някакви универсални лечения, някакви магически отслабвания и някакви хюман дизайни.

    Не виждам елементарна хигиена и концепция тук. И не ме плашете, че ще се откажете, щом не ми харесвало на мен. Не само, че няма да се откажете, щото кликовете са си кликове, ами очаквам в скоро време поддомейни "Култура", "Кулинария", а защо не и "Лайф".

    Трябвало да се издържате, та затова сте правили компромиси. Ако не друго, поне сте в тон с цялостната политика на т.нар. медия.

    24.02 2015 в 21:05

    Пич, чети си New Scientist и не се занимавай с този раздел. На мен лично ми допада. Нямам претенции да съм със солидна научна подготовка, но тук често попадам на неща, които са ми безкрайно интересни. Ако се чувстваш толкова над нещата, просто нямаш място тук. Има официални научни издания.
    Единственото, което понякога ми разваля удоволствието, са правописните грешки, вероятно допуснати в бързането при преводите.
    А относно рекламите, всеки трябва да се издържа някак. Аз лично също получавам пари от реклами, без които моята дейност не би могла да съществува. С риск да прозвуча като "хейтър" - направи го по-хубаво, щом можеш.

    25.02 2015 в 00:57

    Какво да чета и какви видео материали да гледам и сам знам, без ти да ми даваш препоръки с какво да се занимавам.

    Това, че ти нямаш критерий и ядеш всякакви претоплени и безвкусни манджи си е твой проблем. В България е пълно с такива конформисти, чиято мантра е "като не ти харесва, що влизаш". С този стереотип, до никъде няма да стигнете.

    Дразнели те били правописните грешки. Мен не ме дразнят, а ми бъркат в очите. Навремето, на запад на младите инженери им се казваше че трябва да пишат всичко на висок стил, за да ги взимат на сериозно, а за равописни грешки даже и дума не е ставало. На изток пък сваляха по 0,25 единици за объркан падеж при изпит по динамика, примерно. В днешно време, с правописни грешки е бъкан държавен вестник, където половината актове са дело на колективи от т.нар. юристи, които са кандидатствали с БЕЛ.

    Това е нивото - безкрайно нисък стандарт и толерантност, да не кажа прегръщане, към посредствеността. Радвайте си се на полуфабрикатите, приемайте за нормални абсолютно недопустими системни признаци на полуграмотност и смело напред към знанието и нАуката.

    Стой си тук щом си ти харесва, само че се сещам за един цитат - "If Your Lordship cannot tell what is true from what is not, then I fear his judgement is beyond repair."

    25.02 2015 в 02:30

    Хубаво, какво се опитваш да постигнеш с тези коментари?
    И докъде е необходимо да стигам изобщо според теб? Не съм нито професор, нито ракетен инженер. Работя си в моята област, в която, според скромната ми преценка, се справям добре. Ако ми е необходимо да изследвам квазари и черни дупки, ще седна и ще прочета нужното по въпроса. Когато вляза тук, имам нужда да прочета нещо в достъпен стил. Освен правописните грешки и коментарите като твоя ми развалят удоволствието. Не сме на изпит, отпусни се.

    25.02 2015 в 10:05

    Трябва ли да се опитвам да постигна нещо? Наясно съм, че това което пиша е нищо няма да промени. Това обаче не значи, че няма да осмивам вопиющата, но претенциозна посредственост. Ударили го на препечатки на килограм в името на генерирането на кликове и вече "павим сайт за наука".

    Критерият са авторските статии, а там онази за GSMите е просто фундаментална. Да четеш и да се чудиш как е възможно да се напише такова нещо. Пълен резил.

    При препечатките е същата работа. Няма какво да се аргументирам. Само хвърли едно око на онази таблоидна простотия от вчера, инсинуираща целенасочена панспермия от "извънземните". Скивай само какви панкреационистки глупости ще ти цитирам:

    "Уейнрайт заяви, че има няколко хипотези като първата е, че това са контейнери, които се използват за пренос на генетичен материал с цел "засяване" на извънземен живот на Земята."

    Егати оростачването, егати чудото. Теорията за панспермията е съвсем друго и не са занимава с глупости като intelligent design.

    Изводът е прост - хубаво четеш и ти е интересно, обаче си подбрал твърде съмнително място, където да се ограмотяваш и то по сериозни теми.