Китайски лекари извършиха успешна операция за трансплантация на сърце, което не е работило в продължение на седем часа.
Обикновено се смята, че сърцето не може да се реанимира, след като не е функционирало за повече от шест часа, но наскоро проведена трансплантация в Източен Китай опровергава това, съобщава китайската агенция Синхуа.
24-годишен пациент на клиниката в Фуджоу спешно се нуждаел от сърдечна трансплантация, заради съсиреци в захранващата органа артерия. Намерен е подходящ донор в северната част на провинцията на около три часа път от болницата. При донора е установена мозъчна смърт, поради непоправимо увреждане от тумор в мозъка, но тялото му се поддържало живо с помощта респиратор.
"Сърцето на донора вече беше спряло да бие от 10 минути, когато пристигнахме около 21:00", заяви Хуанг Късян (Huang Xueshan), лекарят, извършил трансплантацията. "Но ние успяхме да изолираме сърцето само за две минути."
Лекарите се върнали в Фуджоу и започнали подготовката за операцията, която приключила в 2 часа през нощта. Успели да присадят сърцето, но то не биело. Неочаквано, около 4 часа, след седем часа "престой", трансплантираният орган отново заработил.
"Този много рядък случай в медицината бе възможен благодарение на това, че донорът бе млад мъж и имаше много здраво сърце." - отбеляза д-р Хуанг.
Трансплантацията струва от 150 000 до 200 000 юана (между 23 100 и 30 800 щатски долара), а пациентът ще трябва да приема и медикаменти срещу отхвърляне на органа, които струват 2000-3000 юана на месец, според Хуанг.
Според агенцията, понастоящем в Китай 3 милиона души имат нужда от сърдечни трансплантации, но годишно се правят само 250 операции.