Нобеловият медал, който Джеймс Уотсън получи през 1962 г. за откритието си на структурата на ДНК и продаде на търг, му бе върнат миналата седмица от откупилия го руски милиардер на церемония в Руската академия на науките.
На 17 юни Уотсън е поканен да изнесе публична лекция "От структурата на ДНК към лечение на рака" в Руската академия на науките. Преди началото на лекцията му бе върнат медала от Нобеловата му награда, продаден на търг в Кристис за 4,1 мил. долара през 2014. Нобеловата награда бе купена от руския милиардер Алишер Усманов с обявената още тогава цел - да бъде върната обратно на ученият.
Бърз успех...
"Успехът често идва при този, който пръв започне да действа, а не при този, който е по-способен, отколкото конкурентите си", - е кредото на Джеймс Уотсън, изразено в книгата му "Избягвайте скучните хора" (Avoid boring people). Той наистина прави всичко бързо - моделът на двойно спиралната структурата на ДНК е открит от Джеймс Уотсън и колегите му Франсис Крик и Морис Уилкинс през 1962 г., когато Джеймс, най-младият от тях, е на 24 години.
Повече от 25 години Джеймс Уотсън ръководи лабораторията Cold Spring Harbor в Ню Йорк, където изследва генетиката на рака. През 1990 г. ученият стартира проекта "Човешки геном", предназначен за създаване на карта на човешкия геном, определяйки последователността от нуклеотиди на ДНК.
Джеймс Уотсън и колегата му по Нобелова награда Френсис Крик.
... и бързи скандали след непремерени изказвания
Но както в кариерата си, Джеймс Уотсън явно прибързва и с изявленията си. Той предизвика световен скандал с расистките си изказвания неотдавна. В интервю за британския вестник "Сънди таймс" Уотсън казва, че е загрижен за бъдещето на Африка, "защото цялата ни политика се базира на това, че тяхната интелигентност е същата като нашата, въпреки че всички тестове показват, че това не е така" и че хората си мислят, "че всички са еднакви, но онези, които имат вземане-даване с черни работници знаят, че не е така". Освен това Уотсън споделя, че черните притежават по-силно либидо от белите.
Преди време е отново в центъра на скандал като предлага да превърне с генно инженерство всички момичета в красавици и да избави майките от хомосексуални деца. Уотсън заявява, че "жената има право на аборт, ако тестовете показват, че детето й може да има склонност към хомосексуализъм", макар че по-късно се отрича, твърдейки, че е се е изказвал чисто теоретично.
Неговите скандални изявления не остават ненаказани. През 2007 г. ученият губи поста си в Cold Spring Harbor. "Анатемосан" е от повечето научни организации, отказани са му всякакви публични изяви на конференции, конгреси и симпозиуми.
Огорчен от изолацията, а може би и притеснен за пари, Джеймс Уотсън продава медалът си от Нобеловата награда през 2014.

Русия го обича
Нобеловият лауреат в момента е на 87 години и преживява своя триумф в Русия. Миналата сряда, 17 юни в Москва се организира церемония по връщането на наградата му в Руската академия на науките от главата на академията Владимир Фортов.
"Руският народ чрез Алишер Усманов по свой начин казва: "Благодаря ви за вашите изследвания, за написаните книги и приносът за развитието на науката в целия свят" - "Да чувстваш, че те уважават и обичат е много приятно", - е заявил Уотсън на церемонията, съобщава Риа новости.
Ректорът на Московския държавен университет Виктор Садовничий дава на Уотсън специален медал на Московския университет, както и титлата почетен професор на университета.
На въпроса дали ще продаде отново нобеловия си медал, Уотсън отговорил, че няма - това би поставило в глупава ситуация и него, и господин Усманов, предава руското издание Комерсант.
А ето и цялата лекция "От структурата на ДНК към лечение на рака" в РАН:
Още по темата
Скептик
Жените отвръщат на удара с подигравки в Twitter на обидното изказване на сър Тим Хънт
Скептик
Нобелистът Тим Хънт подаде оставка заради сексистко изказване
Медицина
Нобелистът Тим Хънт поиска отделни лаборатории за мъже и жени
















Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
29.11 2015 в 01:43
Последни коментари
Прост Човек
Последната теорема на Стивън Хокинг преобръща времето и причинността
Прост Човек
Разрязването на фотон на две създава безкраен рояк от частици
zlatkov
Учени сканират 74 милиона радиосигнала от междузвезден обект за признаци на извънземни технологии
Джендо Джедев
За срещата на Земята с Халеевата комета през 1910 г. някои са пили "противокометни хапчета"
dolivo
Чифтосали ли са се Хомо еректус и денисовците? Зъбните протеини намекват за древни срещи