Има шега, че човек трябва да има брада, за да може да провежда научни изследвания в Антарктида. Но тази шега е и реалност, защото до средата на 20-и век жените не са били поощрявани да проучват континента, а Съединените щати дори не са позволявали на своите гражданки да работят в региона до 1969 г.
Но през последните години историята постепенно започва да се променя.
Особено след като 76 жени с научен опит отплаваха към ледената шапка на Земята. 20-дневната експедицията Homeward Bound 2016 е най-голямото досега пътуване на жени до Антарктида и стартира на 2 декември от Аржентина.
Участниците в Homeward Bound на остров Deception, който всъщност е на върха на вулкан
източник: Homeward Bound
Пътешествието на тези 76 жени съвсем не беше приключенска почивка. Нито възможност да се попързалят върху леда и да поиграят с пингвините. То е част от амбициозна 10-годишна мисия за лансиране на 1 000 жени от науката да ръководят, влияят и допринасят в политиката и взимането на решения на най-високи нива, съобщава CNN.
Проектът е за необходимата роля, която жените трябва да играят в опазването на планетата. "Ние наистина не можем да си позволим да пропуснем гласа на жените от масата на управление", коментира пред медията съоснователят на Homeward Bound и проектант на екосистеми Джесика Мелбърн-Томас (Jessica Melbourne-Thomas). "Жените допринасят за разнообразие на подходите и носят обширна гама от умения и стилове що се отнася до науката, и по-общо управлението", смята още тя.
Джесика Мелбърн-Томас
източник: CNN
Идеята за проекта е на Фабиан Датнър (Fabian Dattner). През 2016 г. австралийската активистка решава, че иска да изпрати лодка с жени до Антарктида и кани колегата си Мелбърн-Томас да координира научната програма за Homeward Bound 2016. Преди да отплават участниците преминават близо едногодишни тренировки за развитие на водаческите си и стратегически способности, както и да се запознаят с последните научни проучвания относно промените в климата.
Датнър и Мелбърн-Томас са останали изумени колко голямо желание са провили участниците да се свързват помежду си и да станат един екип, въпреки че никога не са се срещали лично до момента на отпътуването. "Смятам, че именно това е стилът, към който са свикнали жените - да работят съвместно", отбелязва Мелбърн-Томас.
източник: Homeward Bound
Един от участниците, Дебора Пардо (Deborah Pardo), проектант на популациите от Франция, вярва, че нейният пол е повляял върху виждането й за мисията. Пред CNN тя споделя, че интересът й в защита на околната среда се е развил когато е станала майка. "Чувстваш нещо отвътре, което те кара да искаш да се грижиш за хората и планетата. Жените имат този стремеж да осигуряват устойчивост на околната среда и благосъстоянието на своите семейства", обяснява тя.
Тази склонност е отразена и от девиза на Homeward Bound: "Майката природа се нуждае от своите дъщери".
Дебора Пардо
източник: Homeward Bound
Мелбърн-Томас вярва, че има и по-практически причини защо жените специално трябва да водят света към по-устойчиво бъдеще. "Има купища доказателства, че именно жените и децата са най-засегнатите от промените в климата", обяснява тя. И наистина, данни от развиващите се страни показват, че природните бедствия и резките промени в климата обикновено погубват повече жени от мъже. По време на циклона в Бангладеш през 1991 г., например, от 150 000 загинали 90% са били жени.
"Антарктида е отражение на относителната крехкост на света на природата, но е и среда, която може да ни предостави много информация за това какво се случва на глобално ниво", коментира Мелбърн-Томас, която не участва лично в пътешествието. "Антарктида е важна система, защото ни предоставя ранни предупреждения за промените в климата, а също така и начинът, по който да се справим с ефектите от множеството опромени в околната среда", добавя тя.
Докато изучават забележителностите, природата, животинските колонии и научното обяснение на последствията от промените в климата, участниците, които са от професии от морски еколози до доктори, физици и астрономи, получават и обучение за стратегически способности и водачество.
"Бяхме напълно смаяни от красотата и мащаба на това, което виждаме", коментира Пардо впечатленията си от обширните ледени планини на Антарктида. "Ставаш свидетел как Антарктида символизира човешкия отпечатък върху планетата и искаш да я защитаваш още повече", добавя Пардо. Два от най-вълшебните моменти за нея са разходката по леда, който буквално се напуква под краката, и разходка между айсбергите. "Нямахме думи да опишем красотата, мащаба, звуците, цветовете, формите на айсбергите, които видяхме и атмосферата, която почувствахме", споделя Пардо пред CNN.
В момента текат планове за второ изцяло женско пътешествие до Антарктида през февруари 2018 г. За да си осигурят сигурно място на борда на новия кораб, участниците трябва да подадат заявление и къс видеозапис. Веднъж избран, всеки участник трябва да плати приблизително 15 000 долара за място на кораба. Този път организаторите търсят и финансиране за стипендии, за да може програмата да бъде по-достъпна за жени от развиващите се държави.
Десетгодишната цел, която започва с Homeward Bound 2016, е да се ангажира, окуражи и подкрепи участието на жени във формирането на политиката и взимането на решения. Надеждата е да се основе една голяма мрежа от 1 000 жени с научен опит, които да си сътрудничат с обща цел.
графика CNN
Според научния доклад на ЮНЕСКО, до 2030 г. жените ще обхващат едва 28% от изследователите в света, а според Мелбърн-Томас има високо ниво на намаляване на кадрите, тъй като жените в науката се прехвърлят към по-старши позиции. "Има доказателства за "изтичане", при което жените просто изчезват", обяснява тя.
Въпреки това предвид факта, че жените обхващат около 53% от завършилите бакалавър и магистър в света и 43% от дипломиралите се по философия в света, основата е налице жените да станат така необходимите лидери в полето на науката. "Ние сме ролевите модели за следващото поколение и трябва да докажем, че играем наистина важна роля когато сме на управленски позиции", коментира Пардо. "Защото не можем да се справим с природните проблеми докато не разрешим социални проблеми като огромното неравенство в света", заключава тя.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
11202
1
07.03 2017 в 23:55
..също като във всяка основно мъжка сфера.. "нека да намалим изискванията.. за да може повече жени да ги покрият ..за може да ни покажат че сме равни" :)
Последни коментари