Предпоследната група участници в българската антарктическа експедиция се завръща

Ваня Милева Последна промяна на 27 февруари 2025 в 12:48 1717 0

кораб в Антарктика

Кредит Марина Великова

Отплават българските полярници

Предпоследната група участници в XXXIII-та национална антарктическа експедиция се завръща на 28 февруари, петък, в 12:20h, на Терминал 2 на летище „Васил Левски“ в София, с полет AZ 520 нa ITA Airways, съобщава проф. Христо Пимпирев.

Това са ръководителят на експедицията и директор на Българския антарктически институт и Националния център за полярни изследвания - проф. Христо Пимпирев, ректорът на Софийски университет "Св. Климент Охридски" - проф. Георги Вълчев, доц. Юрий Кучев, д-р Кремена Георгиева - представител на Кауфланд, съоснователката на Фондация „Красива наука“ - Любов Костова, Калин Мутавчиев от Министерството на образованието и науката, снимачен екип в състав - Юлияна Чалъкова, Фейми Даут, Волфганг Нопфлер и Данаил Вучков, журналистите Милена Островска от БТА, Марина Великова от БНР и Живко Константинов, физиците инж. Цветан Паров и Ивайло Начев, доц. Борис Цанков от УАСГ и Веселин Стаменов от инж. компания СИМСТА.

Досега в рамките на експедицята, освен реализирането на над 25 сеизмоложки, биоложки, глациоложки, медицински и други научни проекти, за първи път са били проведени български геоложки проучвания на изключително труднодостъпния съседен на българската база „Св. Кл. Охридски“, о-в Смит и радиоастрономически изследвания. Ще бъдат транспортирани и антарктически риби за Природонаучния музей в Пловдив.

Паралелно с научните изследвания е завършена и тържествено открита новата сграда с научноизследователски лаборатории, чийто строеж започва през 2021 г. Също така в базата е проведен подборен кръг за български финалисти от най-големия конкурс за комуникация на науката в света FameLab 2025, организиран от Фондация „Красива наука“ и пряко излъчван и на сцена Централни хали на Кауфланд.

В експедицията имаше и сериозно международно присъствие – по двама учени от Гърция, Абу Даби, Колумбия и Португалия и по един от Черна гора и Румъния.

Финално, при спирането в аржентинския град Комодоро Ривадавия, на НИК 421 "Св.Св. Кирил и Методи", с който групата се придвижи от Антарктида до Южна Америка, бе подписано Споразумение за сътрудничество на местния университет „Сан Хуан Боско“ и Софийския "Св. Кл. Охридски".

    Най-важното
    Всички новини