Американските черни мечки (Ursus americanus) се бъркат с "Голямата стъпка" в цяла Северна Америка. Според анализ на популациите на мечките и докладваните наблюдения на митичното същество на всеки 900 мечки в даден район има вероятност да се съобщи за едно наблюдение на "Голямата стъпка".
Легендата за Голямата стъпка (бигфут, снежния човек) - двукрако, космато, маймуноподобно същество - се появява за първи път в края на XIX в. и се утвърждава особено силно сред хората, които живеят в горите на западните части на Съединените щати или в близост до тях. Оттогава мистерията се подхранва от нечетливи снимки, спорни отпечатъци и непотвърдени срещи.
Това накарало Флой Фоксън (Floe Foxon) от компанията за анализ на данни "Пини Асошиейтс" в Мериленд да проучи дали друго животно може да е причина за значителна част от случаите на наблюдение на Голямата стъпка. Въпреки че черните мечки обикновено се придвижват на четири крака, те могат да стоят и да ходят на задните си крака, което ги прави основен заподозрян.
Въпреки че черните мечки обикновено се придвижват на четири крака, те могат да стоят и да ходят на задните си крака, което ги прави основен заподозрян. Кредит: Hippopx (CC0 1.0)
Използвайки статистически модел, Фоксън сравнява броя на черните мечки в американските щати и канадските провинции с броя на докладваните наблюдения на загадъчното същество в тези региони. Фоксън отчита човешкото население и наличните местообитания на мечките във всеки район. Моделът разкрива силна корелация между популацията на мечките и наблюденията на Голямата стъпка, събрани от Организацията на полевите изследователи на Голямата стъпка (Bigfoot Field Researchers Organization).
Възможно е "проблясък на козина и изправена стояща фигура" да бъдат сбъркани със снежен човек, обяснява Джефри Мелдръм (Jeffrey Meldrum) от Държавния университет на Айдахо, който не е участвал в изследването, което нарича "изключително предварително". Мелдръм, който е написал книга за митичното същество, известно още като снежен човек, добавя, че може да се окаже вярно и обратното: че истински наблюдения на снежен човек се отхвърлят като черни мечки.
Броят на наблюденията на Голямата стъпка в даден район може да помогне на изследователите да следят популацията на черните мечки, въпреки че Фоксън предупреждава, че винаги съществува риск от фалшиви съобщения. И това, че черните мечки често се бъркат с Голямата стъпка, не означава, че легендарният хоминид не съществува.
"Би било арогантно да твърдим, че няма никаква вероятност", убедена е Фоксън.
Хималайският аналог на Голямата стъпка се нарича йети, а през 2015 година ДНК анализ на косми, за които се твърди, че не са на йети, показва, че принадлежат към един от видовете хималайски мечки.
Справка: bioRxiv, DOI: 10.1101/2023.01.14.524058
Източник: Reports of Bigfoot rise when at least 900 black bears are in the area, New Scientist
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари