Едва ли мнозина си дават сметка, но днес в телекомуникационния бранш се води битка, която може изцяло да промени начина, по който използваме глобалната мрежа и цялостната ни представа за това какво е интернет. Едно гласуване в Европейския парламент от края на октомври разбуни духовете в технологичните среди и предизвика критики на онлайн компании, академичните среди, неправителствения сектор и редица експерти, сред които и създателят на World Wide Web Тим Бърнърс-Лий.
Става въпрос за приемането на нова регулаторна рамка в телекомуникационния сектор, с която евродепутатите направиха редица важни промени, включително и отпадането на роуминг тарифите. Това, което предизвика острата реакция на онлайн бранша и на редица водещи световни издания, беше обаче въвеждането на т.нар. "специализирани услуги", които ще могат да се достъпват с по-висока скорост, ако си платят. Проблемът е, че по този начин промяната на практика нарушава един от основополагащите принципи на интернет, а именно "мрежовата неутралност".
"Мрежовата неутралност" на практика означава, че интернет доставчиците са длъжни да ни предоставят достъп до всички интернет сайтове и услуги, без да ограничават някои от тях и да приоритизират други. Залегнал още при възникването на WWW, този принцип ни гарантира, че ще получаваме от нашия оператор достъп до цялата Глобална мрежа, а не до някаква орязана нейна версия, според интересите на конкретен доставчик. Именно на това днес дължим съществуването на такава отворена информационна мрежа, каквато е интернет, с всичките ѝ предимства. Телекомите от години се опитват да подкопаят този основополагащ принцип в желанието си да ограничат влиянието на онлайн корпорациите, които все по-осезаемо изяждат приходите им. Проблемът е, че това на практика превръща “Мрежовата неутралност” в заложник на мащабна битка между компаниите от двата технологични сегмента, с всички последствия за крайните потребители на онлайн услуги. И докато в САЩ Федералната комисия по далекосъобщенията потвърди намерението си да запази неутралността на Мрежата, въпреки атаките на операторите, то в същото време на Стария континент евродепутатите отвориха вратичка към нарушаване на този фундаментален принцип.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари