Как се прави безопасен и евтин ядрен реактор? Като се зарови на 1.6 км дълбочина

Ваня Милева Последна промяна на 28 август 2024 в 00:00 6744 0

Реакторът на Deep Fission използва много от същите компоненти като конвенционалния реактор, като тази горивна касета.

Кредит Wikimedia Commons

Реакторът на Deep Fission използва много от същите компоненти като конвенционалния реактор, като тази горивна касета.

Стартъпът Deep Fission предлага нов начин за справяне с икономическите проблеми и проблемите с безопасността на ядрената енергетика, който е, меко казано, новаторски. Идеята е да се построи реактор с размер 76 см и да се забие в шахта на дълбочина 1,6 км.

Ядрената енергетика със своята неограничената енергия чрез разграждане на самата материя отдавна е примамливо решение за нуждите на човечеството. Въпреки това, икономическите показатели и съображенията за безопасност, както и политическата опозиция, възпрепятстваха нейното развитие - особено в некои страни.

Факторите, свързани с безопасността и икономиката, са свързани, тъй като високите разходи за изграждане на ядрени електроцентрали имат малко общо със самата ядрена технология. Ядреното гориво, дори и с включени всички разходи за преработка, възлиза само на около 1 663 щатски долара за килограм. Тъй като ядреното гориво има такава невероятна енергийна плътност, това е около 0,46 долара/кВтч - и разходите за гориво продължават да намаляват с усъвършенстването на технологията.

Истинските разходи се дължат на мащабното строителство, необходимо за опазване на ядрения реактор, както и за защита на външния свят в случай на катастрофална авария. Корпусът под налягане на реактора може да бъде с дебелина до 2.5 м от неръждаема стомана, а защитната конструкция от стоманобетон достига дебелина 2 м. Като се добавят основите, поддържащото оборудване, системите за повишаване на налягането, охладителните системи, разходите започват да се натрупват, преди да се прибавят всички лицензионни такси.

Реакторът на Deep Fission. Кредит: Deep Fission

Това, което стартъпът Deep Fission иска да направи, може да изглежда безумно, но в предложението има известна рационалност. Идеята е да се построи малък реактор, базиран на конвенционален воден реактор под налягане (PWR), който да може да се побере в сондажен отвор. Подобно на PWR, реакторът за дълбоко делене ще работи при същите 160 атмосфери налягане и температура от 315 °C.

Интелигентната част се състои в това, че проектът се опростява значително и не се налага да се прави свръхскъпо строителство, като реакторът се спуска в сондажна шахта на дълбочина километър и половина. Ще бъдат прикрепени две тръби. Едната ще изпраща вода, а другата ще връща парата от парогенератора на реактора.

Резултатът е малък реактор, който използва същия тип гориво и много от същите компоненти като реактор PWR, но който почти няма движещи се части, с изключение на контролните пръти, които се управляват дистанционно. Тъй като водният стълб е с височина километър и половина, той ще създава налягане в реактора със самото си тегло, подобно на това да го поставите на 1.5 км под морската повърхност, така че няма нужда от компресор, а охладителната система ще бъде изцяло пасивна.

Освен това, тъй като реакторът е затворен в твърда скала далеч под нивото на водата, няма нужда от система за защита. Ако нещата тръгнат на зле, може да се запълни шахтата и да се запуши.

Според компанията, ако реакторът се нуждае от инспекция или обслужване, той може да бъде изтеглен на повърхността с помощта на кабели за около час или два. Конструкцията на реактора е и самоограничаваща се, така че ако той успее да прегрее, ядрената реакция автоматично ще затихне.

Концепцията все още има да извърви дълъг път, но Deep Fission вече е започнала предварителния процес на разглеждане на молбите и заявленията в Министерството на енергетиката на САЩ за своя план за разработване на системата и търсене на най-доброто геоложко място за пилотна инсталация.

Ако това се окаже успешно, тя може да придаде съвсем нов смисъл на понятието "геотермална енергия".

Източник: Deep Fission

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !