
Учени дешифрират древен свитък, който е един от стотиците овъглени докрай по време на изригването на Везувий през 79 г. сл. н. е.
Артефактът, който се съхранява в Бодлиевата библиотека на Оксфордския университет във Великобритания, е петият непокътнат свитък от Херкулан, който е разгърнат на практика в рамките на "Предизвикателството Везувий“ (Vesuvius Challenge) - състезание, целящо да ускори дешифрирането на свитъците, които представляват безпрецедентно хранилище на информация за древен Рим и Гърция.
Използвайки изкуствен интелект и други компютърни техники за сглобяване на свитъка и подсилване на мастилото, екипът на "Предизвикателството Везувий“ успешно генерира първите изображения на текста във вътрешността на свитъка, известни като PHerc. 172. Екипът на библиотеката съобщава миналата седмица, че е започнал да интерпретира текста.
Една от първите думи, които са преведени, е древногръцката διατροπή, означаваща "отвращение“, която се появява два пъти в рамките на няколко колони текст, съобщават от Бодлиевата библиотека.
"Това е невероятен момент в историята, тъй като библиотекари, компютърни специалисти и изследователи на класическия период си сътрудничат, за да видят невидимото“, заявява Ричард Овенден (Richard Ovenden), библиотекар на Бодлиевата библиотека и директор на университетските библиотеки "Хелън Хамлин".
"Удивителният напредък, постигнат с изображенията и изкуствения интелект, ни позволява да надникнем в свитъци, които не са били четени от почти 2000 години.“
Вътрешността на сканирания свитък. Кредит: Vesuvius Challenge
Дешифриране на древни свитъци с помощта на "изкуствен интелект"
Свитъците биха се разпаднали, ако някой изследовател се опита да ги разгърне на ръка, което вероятно би унищожило всички следи от писмеността.
Брент Сийлс (Brent Seales), професор по компютърни науки в Университета в Кентъки и съосновател на Vesuvius Challenge, заявява, че Оксфордският свитък от всички сканирани до момента свитъци от Херкулан съдържа най-много текст, който може да бъде възстановен, като химическият състав на мастилото се вижда по-ясно при рентгеновите сканирания.
Изследователите смятат, че мастилото може да съдържа по-плътна съставка, например олово, но ще са необходими допълнителни тестове, за да се установи точната рецепта, която е направила мастилото много по-четимо от другите свитъци, участвали в "Предизвикателството Везувий“, посочват от Бодлиевата библиотека.
Свитък от Херкулан PHerc. 172, който се съхранява в Бодлиевата библиотека на Оксфордския университет, е изгорял по време на изригването на Везувий. Това е петият непокътнат свитък, който ще бъде виртуално разгърнат като част от Предизвикателството Везувий. Кредит: Vesuvius Challenge
"Въпреки тези вълнуващи резултати предстои още много работа по усъвършенстване на софтуерните ни методи, за да можем да разчетем изцяло този и другите свитъци от Херкулан“, посочва в изявление Сийлс.
Досега е възстановен текста само от два от петте свитъка.
Най-голямата трудност е била практически да се изравнят документите и да се разграничи черното мастило от карбонизираните папируси, за да може да се разчете гръцката и латинската писменост, обяснява Сийлс.
Техниките за машинно обучение не декодират текста, а усилват четливостта на мастилото, използвано за изписване на писмеността, посочва той. За транскрипцията и превода на текста ще се разчита на учени, включително от Оксфордския университет, съобщават от библиотечната система.
Изследователите продължават да усъвършенстват изображенията на свитъка с надеждата, че ще подобрят яснотата на видимите редове текст и може би ще достигнат до най-вътрешната част на карбонизирания свитък, където може да е запазено заглавието на произведението.
"Въпреки трудностите сме сигурни, че ако някога е съществувал [текст на свитъците], може да бъде открит", заявяват от Vesuvius Challenge.
Източник: ‘Disgust’ among first words decoded in 2,000-year-old charred scroll, Katie Hunt, CNN
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
dolivo
Учените, работещи за връщането на вълнестия мамут, създават вълнести мишки
dolivo
Обществото умее да разпознава фалшиви новини, но е скептично към верните новини, показва метаанализ
dolivo
Прогноза за развитие на технологиите до 2099 от Рей Курцвейл
dolivo
Може ли удар от малка черна дупка да убие човек?