Архитектурна компания представи "проект за небостъргач, който е от този свят", заяви DailyMail.
Обявената като "най-високата сграда в света за всички времена" , наречена Analemma Tower, ще виси от астероид на геосинхронна орбита на 50 000 км над земята и единственият начин да се напусне е с парашут.
Небостъргачът ще описва осморка над Северното и Южното полукълба и така жителите му ще пътешестват над различните части на света като например Ню Йорк, Хавана, Атланта и Панама Сити.
Автор на фантастичния проект е архитектурното студио Clouds Architecture Office, което има и предложения за къщи на Марс и облачен град.
Небостъргачът Analemma Tower ще бъде настроен на секции, всяка с определена цел. Бизнес секторът ще бъде настанен в долния край на кулата, а спалните помещения ще бъдат в горните етажи.
Жителите ще разполагат със озеленени зони, а в най-ниско ще бъдат местата за хранене, пазаруване и развлечения.
Архитектите планират да се възползват напълно от местоположението на небостъргача и ще поставят слънчеви панели на горните нива на производство на електроенергия от слънцето. А жители ще получават прясна вода от облаците и дъждовната вода, които ще събират и пречистват.
Основа на конструкцията е високоякостно въже, спуснато към Земята от астероид.
"Тъй като този нов вид небостъргач е виси във въздуха, той може да бъде изграден навсякъде по света и да се транспортира до неговата крайна дестинация," - пишат на сайта си от Clouds Architecture Office. "Предложението е Analemma да бъде изградена над Дубай, който се е доказал като специалист по високото гражданско строителство на цена 5 пъти по-ниска от тази в Ню Йорк".
Компанията не смята своята идея за фантастична. "През 2015 г. Европейската космическа агенция предизвика нов кръг от инвестиции за добив на полезни изкопаеми на астероиди и доказа със своята мисия Rosetta, че това е възможно да се кацне върху въртяща се комета", споделя компанията. "НАСА насрочи мисия за 2021, която има за цел да докаже възможността да се улови и премести астероид".
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
12009
4
01.04 2017 в 13:31
9026
3
31.03 2017 в 10:07
12090
2
30.03 2017 в 14:49
15914
1
29.03 2017 в 14:06
По същество това е геостационарен спътник с размер много, ама МНОГО отвъд границата на Рош. Отдавна е сметнато колко трябва да е здраво такова въже и пак отдавна е ясно че няма такова въже. Необходимата здравина не е просто отвъд наличните материали, тя е отвъд теоретичните междуатомни сили. Поне доколкото ги познаваме сега.
И не, не може да бъде построен навсякъде - даже и да направите въжето. Може някъде по екватора, иначе ще гоните крайчеца на въжето с тухлите и мистрията на север и на юг. Със свръхзвукова скорост. И за всяка тухла сложена долу ще трябва поне една горе, за да не се сгромоляса всичко.
За домашно: как ще опазите въжето от случаен метеорит? По-голямата му част ще е над атмосферата която ни пази и там първият метеорен поток ще му разкаже играта.
Последни коментари