Тези компании за изкуствен интелект публикуват най-цитираните трудове в света

Александър Пенов Последна промяна на 05 август 2024 в 00:00 7500 0

Google

Кредит Getty Images

Компанията майка на Google Alphabet публикува най-цитираните статии в света в областта на изкуствения интелект

Американските технологични гиганти Alphabet и Microsoft създават повече високо цитирани научни статии за изкуствен интелект (ИИ) от всяка друга компания, но китайските фирми Baidu и Tencent са по-напред по отношение на патентите.

Това сочи PARAT - инструментът за проследяване на дейности, свързани с изкуствен интелект, в частния сектор, управляван от Обсерваторията за нововъзникващи технологии (ETO - Emerging Technology Observatory). Инструментът събира данни за тенденциите в областта на изкуствения интелект и е получил основна актуализация.

Актуализацията на PARAT включва данни за броя на работните места в компаниите, работещи с изкуствен интелект, както и за публикациите и патентите. Изследванията на ИИ и неговите продукти - по-специално генеративните модели, които създават текст и изображения - се превърнаха в голям бизнес. Правителствата работят върху това как да регулират технологията, тъй като тя нарушава индустриите и повдига въпроси за безопасността.

"В област, в която авангардните изследвания се провеждат както в индустрията, така и в университетите, е важно да се следи търговската дейност," казва Нгор Луонг (Ngor Luong), който следи инвестициите в ИИ и корпоративните дейности в Центъра за сигурност и нововъзникващи технологии, мозъчен тръст, фокусиран върху ИИ в университета Джорджтаун във Вашингтон, който е домакин на ETO. Тя казва, че компаниите са в челните редици на иновациите в областта на ИИ.

Международен опит

"Данните показват, че големите китайски фирми са много конкурентоспособни в областта на изкуствения интелект, включително при отчитане на качеството на извършената работа," казва Закари Арнолд (Zachary Arnold), водещ анализатор в обсерваторията. Три китайски технологични гиганта - Tencent, Alibaba и Huawei - фигурират в челната десетка, когато компаниите са подредени по броя на високоцитираните статии и препринти за ИИ.

"Тук, във Вашингтон, а вероятно и на други места, все още съществува предубеждението, че Китай е голям и може да произвежда много, но всъщност не е в топ класацията", допълва Арнолд. Въпреки това, ETO изчислява множество качествено коригирани показатели и китайските компании "представят впечатляващи цифри" за тях, допълва той.

Кредит: nature

Според данните на PARAT най-цитираната статия в областта на изследванията на изкуствения интелект е статия от 2017 г., озаглавена "Attention is all you need". Статията е на американски изследователи от дъщерното дружество на Alphabet - Google, и е известна с това, че описва архитектурата "трансформатор", която сега е в основата на много генеративни модели на ИИ. Един силно цитиран пример, включващ автори от Китай, е статия, озаглавена "ICNet for Real-Time Semantic Segmentation on High-Resolution Images" (ICNet за семантично сегментиране на изображения с висока резолюция в реално време), в съавторство с изследователи от Tencent, в която се описва подобрен метод за идентифициране на обекти в изображения.

Американските фирми са само три от десетте компании, които са подали най-много патенти за изкуствен интелект през последното десетилетие - останалите са в Китай, Германия и Южна Корея. Китайското правителство отдавна стимулира патентоването, но през последните няколко години се наблюдава стремеж да не се прави безвъзмездно, допълва Луонг.

Топ работодатели

Според Арнолнд данните също така подчертават разнообразието на сектора.

Съществува дълга опашка от фирми, които са далеч отвъд "петте големи" компании - Alphabet, Amazon, Apple, Meta, Microsoft. А когато се класират по високо цитирани изследвания в областта на изкуствения интелект, известни имена като OpenAI и Apple се появяват редом с компании, които са по-малко известни с иновациите си в областта на изкуствения интелект, като японския конгломерат Mitsubishi и американската развлекателна компания Disney. Луонг изтъква, че данните за документи и патенти на PARAT са само до края на 2023 г., така че пропускат последните развития.

Други показатели разкриват понякога пренебрегвани дейности, свързани с ИИ, смята Арнолд. PARAT вече включва данни за броя на работните места с изкуствен интелект в дадена компания - метрика, базирана на данни от социалната медийна платформа LinkedIn, които са най-точни за американските фирми. Той казва, че тя разкрива компаниите с "критична маса от таланти в областта на ИИ". Amazon е начело на класацията по този показател с 14 000 работни места, но е плътно следвана от мултинационалната консултантска фирма Accenture. Големите консултантски компании сега действат като "оръдия под наем" за проекти за ИИ в други фирми и в правителството, пояснява Арнолд.

Важно е да можем да разглеждаме дейностите на компаниите през различни призми, добавя Арнолд.

"Видяхме много дискусии за това "кой е напред в областта на изкуствения интелект? Ние сме маниаци на тема данни и знаем, че има много различни видове данни, които можете да използвате, за да отговорите на този въпрос, и те не винаги сочат в точно една и съща посока."

Източник: These AI firms publish the world’s most highly cited workElizabeth Gibney, nature.com

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !