Пионерно научно проучване на пеперуди с помощта на изкуствен интелект изследва недостатъчно проучената еволюция на женските индивиди и допринася за дебата между основоположниците на еволюцията - учените Чарлз Дарвин и Алфред Ръсел Уолъс.
Изследването на Университета в Есекс епубликувано в Communications Biology.
Дарвин е смятал, че мъжките индивиди имат повече вариации, тъй като женските често избират партньори въз основа на външния вид на мъжкия индивид. Докато Уолъс е смятал, че естественият подбор между половете е най-големият фактор за различията.
В продължение на повече от век учените са изучавали предимно мъжките екземпляри, тъй като техните различия са по-очевидни, докато женските екземпляри, при които еволюционните промени са по-фини, са по-слабо проучени.
С помощта на високотехнологично машинно обучение д-р Дженифър Хоял Кътхил (Jennifer Hoyal Cuthill) изследва повече от 16 000 мъжки и женски пеперуди птицекрилки със сътрудници от Природонаучния музей и изследователския институт за изкуствен интелект Cross Labs, Cross Compass.
За първи път се изследват визуалните различия между половете при видовете, които живеят в Югоизточна Азия и Австралазия.
Пеперудите птицекрилки са избрани за това изследване заради впечатляващите шарки на крилата им и разликите между мъжките и женските екземпляри.
"Това е вълнуващо време, когато машинното обучение дава възможност за нови, широкомащабни тестове на дългогодишни въпроси в еволюционната наука", кломентира д-р Хоял Кътхил от Факултета по природни науки.
"За първи път сме в състояние да измерим видимите мащаби на еволюцията, за да проверим колко вариации има в различни биологични групи и сред мъжките и женските индивиди.
"Машинното обучение ни дава нова информация за еволюционните процеси, които пораждат и поддържат биоразнообразието, включително в пренебрегвани в миналото групи."
В изследването са разгледани снимки на пеперуди от колекциите на Природонаучния музей, които показват редица белези, като форми на крилата, цветове и шарки, при няколко вида.
Установено е, че макар мъжките индивиди често да имат по-различни форми и шарки, както мъжките, така и женските индивиди допринасят за общото разнообразие.
Изследването показва, че при пеперудите са открити еволюционни модели, предсказани както от Дарвин, така и от Уолъс.
Мъжките показват повече вариации във външния вид, което съответства на идеята на Дарвин, че женските избират партньори въз основа на тези белези.
Дълбокото обучение обаче открива и фини вариации при женските, което съответства на предсказанията на Уолъс за естествения подбор, позволяващ разнообразие в женските фенотипи.
"Птицекрилките са описвани като едни от най-красивите пеперуди в света. Това изследване ни дава нов поглед върху еволюцията на тяхното забележително, но застрашено разнообразие", посочва д-р Хоял Кътхил.
"В този случай на проучване на снимки на пеперуди птицекрилки изглежда, че именно полът е довел до най-голямата еволюционна промяна, включително екстремни мъжки форми, цветове и шарки.
"Въпреки това, в рамките на групата на пеперудите птицекрилки, открихме контрастни примери, при които женските пеперуди птицекрилки са по-разнообразни във видимия фенотип от мъжките, и обратното.
"Силното видимо разнообразие сред мъжките пеперуди подкрепя реално значението на половия подбор от избора на партньор от женски пол върху мъжките вариации, както първоначално е предположил Дарвин.
"Случаите, в които женските пеперуди са по-видимо разнообразни от мъжките представители на своя вид, подкрепят допълнителната, важна роля на естествено подбраната женска вариативност в междувидовото разнообразие, както е предложено от Уолъс.
"Мащабните изследвания на еволюцията с помощта на машинно обучение предлагат нови възможности за разрешаване на дебати, които са останали нерешени още от основаването на еволюционната наука."
Справка: Hoyal Cuthill, J.F., Guttenberg, N. & Huertas, B. Male and female contributions to diversity among birdwing butterfly images. Commun Biol 7, 774 (2024). https://doi.org/10.1038/s42003-024-06376-2
Източник: AI-powered study explores under-studied female evolution, The University of Essex
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари