Ядат ли се камъните? Е, не точно камъните, но да речем, минерали като готварската сол, селитрата отдавна са влезли в нашата кухня. Соли приемаме и с храната, и като лекарство.
Но има и забележителни случаи, при които хората наистина се хранят с камъни.
Пълнежи и измами в Седновековна Европа
Минералът барит много лесно се смила на брашно, евтин и тежък е и така че някои са го смесвали с различни продукти, които се продават на тегло - особено пшеничното брашно. Едно време в Германия, например, фалшифицирането на брашно е достигнало такива размери, че за борба с него дори било забранено производството на барит.
Талк. Снимка: wikipedia |
Подобно стоят нещата с един друг камък - талкът, който благодарение на своята мекота и пластичност е много изгоден за влагане в някои сладкиши и бонбони. Оказва се, че чистият талк често се използва в производството на бонбони и въпреки че вероятно не вреди на стомаха, все пак той не е хранителен.
През Средновековието различни "ядливи камъни" се смесват с брашно или хляб, основно за да се увеличи теглото и обема им. В брашното са добавяли "ядливи камъни" с бял цвят смлени на прах: барит, варовик, гипс, магнезит, глина, пясък и др. Млякото и сметаната често се смесвали с тебешир, вар, магнезиев оксид. Маслото са разреждали с водата, стипца, сол, глина, гипс, креда. В сиренето са слагали същите съставки: гипс, креда и барит. В какаото и шоколада понякога се съдържат примеси от желязна охра, барит, пясък. В меда са добавяли глина, варовик, гипс, пясък, талк, барит, в захарта - гипс, креда, барит.
И ако в Средновековна Европа това се е правело от недостиг на храна или просто измама, оказва се , че в много части на света има хора, които обичат да ядат някои минерали.
Геофагията (земеядството) по света
Жена събира ядлива глина. Снимка: Sera Young
Яденето на пръст е поведение, което се наблюдава при птици, влечуги и бозайници, срещало се е често и при праисторическите хора. То и сега се прави сравнително редовно в някои примитивни племена, особено в тропиците. Това нелогично поведение би могло да се разбере при глад, но в много случаи няма подобна ситуация.
Например, в екваториалната Америка, Колумбия, Венецуела и Гвиана (в района на Риу Негро) има цели племена "геофаги" (хранещи се с пръст), макар че не страдат от липса на други хранителни вещества. Те с удоволствие ядели тлъста маслена глина под името "бомос".
В Сенегал ядат зеленикава глина заради приятния й вкус. Сенегалските емигранти в Америка се опитвали да намерят подобна глина и там.
Геофагията се оказва нещо обичайно в Иран, където дори в плодородни години също се продават на пазарите ядливи камъни: глина от Магалат и глина от Гивех. Глината от Магалат, която местите хора с готовност употребяват за храна, напомня халва и е бяла, мазна на пипане и залепваща за езика.
В Италия е било много разпространето ястие наречено "алика", което се състои от смес от пшеница и фини мергели (скала, съдържаща глини и арагонит) от покрайнините на Неапол. Считало се, че именно мергелът придавал на ястието бял цвят, приятен вкус и мекота.
В Сибир, в района на Охотско море, живещите там народи са приготвяли специалитет от мляко на елен и глина, смятан за деликатес.
Има още много примери за консумация на "камъни", но защо го правят хората, след като нямат питателна стойност?
Защо някои народи ядат минерали?
В някои случаи може да се намери обяснение. Например жителите на Мексико приготвят своите "тортиляс" от царевично брашно, добавяйки креда. Лесно можем да намерим причина - калцият влиза в състава на костите и зъбите. В някои страни, и сега към брашното за хляб се прибавя калциев карбонат.
В глината няма калций, но има алуминий и силиций, които също са от най-важните за човека елементи. Те вземат участие в регулацията на киселинно-основния баланс на тялото.
Яденето на глина може да се обясни и с това, че в топлите страни потребността от храна е малка, а желанието да дъвчеш си остава - затова хората дъвчат глина. Но геофагията се среща и у северни народи...
А може би за някои минералите са просто вкусни и толкова.

Талк. Снимка: wikipedia





















Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Прост Човек
Последната теорема на Стивън Хокинг преобръща времето и причинността
Прост Човек
Разрязването на фотон на две създава безкраен рояк от частици
zlatkov
Учени сканират 74 милиона радиосигнала от междузвезден обект за признаци на извънземни технологии
Джендо Джедев
За срещата на Земята с Халеевата комета през 1910 г. някои са пили "противокометни хапчета"