Древни рисунки в Турция може да са най-ранният слънчев календар

Александър Пенов Последна промяна на 13 август 2024 в 00:00 3759 0

Дърворезби

Кредит Dr. Martin Sweatman

Смята се, че дърворезбите в Гьобекли тепе представляват най-стария календар в света

Експерти смятат, че маркировката върху каменен стълб на 12 000-годишен археологически обект в Турция вероятно представлява най-старият слънчев календар в света, създаден в памет на опустошителен удар на комета.

Според изследователи знаците в Гьобекли тепе в Южна Турция - древен комплекс от подобни на храмове останки, украсени със сложно издълбани символи - може да отразяват астрономическо събитие, предизвикало ключова промяна в човешката цивилизация.

Изследването, публикувано в Time and Mind, показва, че древните хора са можели да записват наблюденията си върху Слънцето, Луната и съзвездията под формата на слънчев календар, създаден, за да следи времето и да отбелязва смяната на сезоните.

Нов анализ на V-образните символи, издълбани върху колоните на обекта, установява, че всяка буква V може да представлява един ден. Това тълкуване позволява на изследователите да разчетат върху един от стълбовете слънчев календар от 365 дни, състоящ се от 12 лунни месеца плюс 11 допълнителни дни.

Детайл от центъра на стълб 43 в Гьобекли тепе. Кредит: Representations of calendars and time at Göbekli Tepe and Karahan Tepe support an astronomical interpretation of their symbolism; Martin B. Sweatman; https://doi.org/10.1080/1751696X.2024.2373876 

Лятното слънцестоене се явява отделен, специален ден, представен с V, носен около врата на птицеподобно животно, за което се смята, че представлява съзвездието на лятното слънцестоене по това време. Наблизо са открити други статуи, вероятно представляващи божества, с подобни V-образни знаци на шията.

Тъй като са изобразени както лунните, така и слънчевите цикли, дърворезбите биха могли да представляват най-ранния в света т.нар. лунно-слънчев календар, основан на фазите на луната и положението на слънцето - предшестващ други известни календари от този тип с много хилядолетия.

Възможно е древните хора да са създали тези релефи в Гьобекли тепе, за да отбележат датата, на която обширен поток фрагменти от комета е ударил Земята преди близо 13 000 години - или 10 850 г. пр.н.е. - твърдят изследователите. (Повече: "Комета, ударила земята преди 13 000 години, е променила човешката цивилизация")

Карта на местоположението, показваща 53 места на попадения на отломки от кометата. Източник: USGS

Предполага се, че ударът на кометата е довел до мини ледников период с продължителност над 1200 години и е унищожил много видове едри животни. Възможно е то да е предизвикало и промени в начина на живот и земеделието, за които се смята, че са свързани със зараждането на цивилизацията скоро след това в плодородния полумесец на Западна Азия. ("Древни символи показват удар на комета и последвал мини ледников период")

Стълб 43 в Гьобекли тепе. Кредит: Alistair Coombs/PA Wire

Друг стълб на мястото изглежда изобразява метеорния поток Тауриди - за който се смята, че е източникът на фрагментите от кометата - с продължителност 27 дни и с произход от посоките Водолей и Риби.

Стълб 43 е разделен на две части с редове от V-образни символи и малки кутийки. В долната, основна част, има кръгъл символ на диск, поддържан над крило на хищна птица. Под символа на птицата е разположен символ на скорпион. Ако кръглият диск представлява Слънцето, както се очаква, то символите на животните вероятно представляват съзвездия. По-специално скорпионът ни напомня за гръцкото съзвездие Скорпион. Позицията му спрямо кръглия диск ясно насочва към астрономическо тълкуване.

Вляво: Сцена около Скорпион. Конфигурацията на чайник в съзвездието Стрелец е очертана в жълто. Вдясно: скица на Стълб 43. Кредит: Dr. Martin Sweatman

Находката също така потвърждава, че древните хора са можели да записват дати с помощта на прецесията - колебанието на земната ос, което влияе на движението на съзвездията по земното небе - поне 10 000 години преди явлението да бъде документирано от Хипарх от Древна Гърция през 150 г. пр. н. е.

Релефите изглежда са били важни за жителите на Гьобекли тепе в продължение на хилядолетия, което предполага, че ударът на кометата може да е предизвикал нов култ или религия, които са повлияли на развитието на цивилизацията.

Находката подкрепя и теорията, че Земята е подложена пред по-чести удари от комети, защото нейната орбита пресича пътя на обикалящите фрагменти от комети, които обикновено се наблюдават като метеорни потоци.

"Оказва се, че жителите на Гьобекли тепе са били внимателни наблюдатели на небето, което е очаквано, като се има предвид, че техният свят е бил опустошен от удар на комета", коментира д-р Мартин Суитман от Факултета по инженерни науки на Единбургския университет, който е ръководител на изследването.

"Това събитие може да е поставило началото на цивилизацията, като е поставило началото на нова религия и е мотивирало развитието на земеделието, за да се справи със студения климат. Възможно е опитите им да запишат видяното да са първите стъпки към развитието на писмеността хилядолетия по-късно."

Справка:  Martin B. Sweatman, Representations of calendars and time at Göbekli Tepe and Karahan Tepe support an astronomical interpretation of their symbolism, Time and Mind (2024). DOI: 10.1080/1751696X.2024.2373876

Източник: Ancient carvings in Turkey could be earliest solar calendar, University of Edinburgh

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !