Движеща се "гореща точка" е създала най-дългата права подводна планина в света

Ваня Милева Последна промяна на 29 ноември 2024 в 07:15 9861 0

Източно-Индийският хребет

Кредит Wikimedia Commons / NASA, Google

Източно-Индийският хребет

90-градусовият Източен индийски хребет е най-дългата права подводна планинска верига на Земята - се е образувала чрез процес, различен от смятания досега, установява ново изследване на университета Къртин.

Простирайки се на 5000 км по протежение на 90-градусовата източна дължина на Индийския океан, хребетът предлага важни нови прозрения за движението на тектоничните плочи на Земята.

Високопрецизното датиране на минерали, извлечени от хребета, показва, че се е образувал преди между 83 и 43 милиона години като масивна вулканична верига, като най-старите си участъци са на север, близо до Индия.

"За разлика от повечето вулканични горещи точки, които остават неподвижни в мантията и създават вулканични следи, докато тектоничните плочи се носят над тях, това проучване установи, че горещата точка, отговорна за 90-градусовият Източен индийски хребет (Ninetyeast Ridge), се е преместила с няколкостотин километра в мантията с течение на времето", обяснява съавторът д-р Уго Олирук (Hugo Olierook) от Факултета за земни и планетарни науки на университета Къртин.

Схеми, показващи формирането на 90-градусовият Източен индийски хребет и движението на горещата точка Kerguelen. Кредит: Nature Communications (2024). DOI: 10.1038/s41467-024-54092-6

"В комбинация с ограничения върху движението на индийската плоча и разпространението на морското дъно, ние разкриваме четири периода на движение на горещата точка, причинени от нейните взаимодействия с тиндийско-антарктическия хребет. Това предполага, че страничните потоци на мантийния плюм са податливи на промени в плитката мантийна конвекция поради съществуването на хоризонтални зони на езера и вертикални тръби, особено в плитката астеносфера", обясняват авторите на проучването.

"Смята се, че този вид движение на горещи точки е често срещано, но е трудно да се докаже и преди това е демонстрирано само за няколко горещи точки в Тихия океан, което прави това първият документиран случай в Индийския океан", разказва д-р Олирук.

Това откритие не само преразглежда приблизителната възраст и произход на хребета, но също така помага на учените да създадат по-точни модели за това как тектоничните плочи на Земята са се местили в продължение на милиони години.

Изследователите смятат, прецизните техники за датиране са жизненоважни за разбирането на геоложкото минало на Земята, високо прецизното датиране може значително да увеличи точността на моделите, което води до по-добра представа за древните континентални движения.

Това изследване може да помогне да се предсказва по-добре появата на природни бедствия като земетресения и вулканични изригвания.

Справка: Qiang Jiang et al, Earth's longest preserved linear volcanic ridge generated by a moving Kerguelen hotspot, Nature Communications (2024). DOI: 10.1038/s41467-024-54092-6

Източник: Moving 'hotspot' created world's longest straight underwater mountain belt, researchers find, Curtin University

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !