Хилядолетия нашите предци са гледали нощното небе, озарено от милиарди звезди.
Но с всеки изминал ден, увеличаването на замърсяването на въздуха и от светлините на нарастващите градове намаляват възможностите да наблюдаваме космоса.
Светлинното замърсяване в градските центрове заличава звездите, образувайки нещо като светлинна мъгла. 80% от населението по света живее в условия на градско осветление, а 1/3 не може да види Млечния път.
Френският художник Тиери Коен обръща внимание на тази загуба в серията си "Villes éteintes" (Изключени градове), която ни представя най-големите градове в света под ясно небе.
Снимките му са толкова невъзможни, колкото и красиви. Тъмните градски пейзажи и сияещите съзвездия са композиции от две изображения - на града и на небето.
„Чрез комбиниране на две реалности правя трета, която не може да видите… но тя съществува! Показвам ви липсващите звезди - разказва Коен. „Фотографията е начин да се покажат неща, които не можем да видим. Фотографията е начин да мечтаем. Не ви показвам пост-апокалиптични градове, просто градове без електричество. Връщам мълчанието”.
Изкуствената светлина замърсява нощното небе и е свързана с много негативни последици. Нарушен е денонощния ритъм (циркадния цикъл) на нощните животни. Те са объркани, променят своите ловни навици, миграции и физиология.
Светлинното замърсяване влияе на нашия вътрешен часовник. Ние произвеждаме мелатонин през нощта, който ни помага да заспим и се регулира от смяната на светлите и тъмни цикли. Ако сме изложени на светлина през нощта, тя може да потисне нивото на мелатонин, което води до нарушения на съня и други проблеми, като например главоболие, тревожност и затлъстяване.
За светлинното замърсяване алармират първи астрономите, а не еколозите. Отдавна вече е трудно не само да се наблюдават звездите, метеорите, но дори и облаците.
А можехме да наблюдаваме метеорите от прозореца си...
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари