Какво откри експедицията в гигантската синя дупка в Белиз - най-огромната в света (видео)

Гигантската синя дупка в Белиз: Загадките на най-голямата морска бездна в света се изясняват

Ваня Милева Последна промяна на 16 юли 2024 в 00:00 6563 0

Огромната дупка на морското дъно край бреговете на Белиз, в Карибите

Кредит Wikimedia Commons/ The TerraMar Project

Това е най-голямата известна "синя дупка" в света, приблизително 318 метра ширина и 124 метра дълбочина. Намира се в морето в сърцето на рифа Лайтхаус, на около 65 км от брега на Белиз, Централна Америка.

От десетилетия огромната дупка на морското дъно край бреговете на Белиз, в Карибите, предизвиква страхопочитание у туристи и учени. Неотдавнашна експедиция помогна да се разкрият някои от нейните дълбоководни тайни.

Това е най-голямата известна "синя дупка" в света, приблизително 318 метра ширина и 124 метра дълбочина. Намира се в морето в сърцето на рифа Лайтхаус, на около 65 км от брега на Белиз, Централна Америка.

Синя дупка

Терминът "синя дупка" е общо наименование на дупки, пълни с вода и разположени под морското равнище. Смята се, че сините дупки са се образували в резултат на различни карстови процеси, като например ерозия на пукнатини във варовикови скали от дъждовна вода. По-късно морското ниво, което е било много по-ниско по време на ледниковия период (около 15 000 г. пр. н. е.), се е повишило до сегашното си ниво.

Тази гигантска подводна дупка става известна благодарение нат подводния изследовател Жак Кусто, който я обявяв за едно от петте най-добри места за гмуркане в света. Кусто достигна очертанията на дупката с кораба си Калипсо през 1971 г., за да изследва нейните дълбочини.

Изследванията на тази мисия потвърждават произхода на дупката като типично карстово варовиково образувание. Синята дупка стана също така част от резервната система за Белизкия бариерен риф и обект на световното наследство на ЮНЕСКО.

Местоположение на синята дупка край Белиз. Кредит: Wikimedia Commons

През лятото на 1997 г. дъното на дупката бе посетено отново, за да се съберат проби от сондажни ядра и да се документира нейната пещерна система. За съжаление голяма част от тази подводна синя дупка е неизследвана дълбоко.

Загадките на дълбините

През декември 2018 г. внукът на Кусто Фабиен се връща тук, за да се гмурне в синята дупка, придружен от британския предприемач и колега изследовател Ричард Брансън, и се присъединява към екип от изследователи, който включва и океанографа Ерика Бергман (Erika Bergman).

Екипът има за цел да заснеме висококачествени снимки и видеоклипове на особеностите на синята дупка с помощта на подводница Aquatica за трима души (Stingray 500). Те също така използват дълбоководната подводница Idabel, базирания на карибския остров Роатан, научен институт за изследване на морските дълбини и сонарна технология, предоставена от компанията Kongsberg Mesotoech

Мисията е имала други планове за получаване на 3D карта на вътрешността на дупката. При достигане на дъното, други неща шокират изследователите.

Докато се спускат надолу по синята дупка, първата изненада, на която се натъкват, е стена от гигантски сталактити. Другото предизвикателство, пред което са изправени под 90 метра дълбочина, е дебел слой отровен сероводород, който потапя изследователите в непрогледен черен мрак и стопира кислорода от водата около тях. 

Този слой се е образувал в продължение на векове по естествен път. 

Но и малкото, което се вижда наоколо е "изключително зловещо", разказва Ерика Бергман и че никога не е очаквала да има някакви същества отдолу, под слоя сероводород. Но когато най-накрая стигат до дъното, виждат цяла хранителна верига в действие: раци, мекотели, падащи в дупката, влечугоподобни чудовища, достигащи дъното, останали без кислород и умиращи.

По-надолу в бездната Брансън и неговият екип виждат още останки. Бергман разказва в интервю от 2020 г., че са се натъкнали на телата на двама души, изгубени в синята дупка.

Но на дъното откриват нещо съвсем неочаквано и нежелано: човешки боклук под формата на 2-литрова бутилка кока-кола и изгубена GoPro, съдържаща няколко ваканционни снимки.

Голямата синя дупка край Белиз. Кредит: thalassophobia

На въпрос за митичните чудовища от дълбините, Брансън отбелязва, че истинското чудовище, което заплашва океана, е изменението на климата.

Сложната система от пещери, част от синята дупка, някога се е образувала на сушата. Синята дупка е доказателство за това как океаните могат да се повишат бързо и катастрофално.

Напречното сечение на голямата синя дупка в Белиз. Кредит: Wikimedia Commons

Древните морски нива са били няколкостотин метра по-ниски от сегашните. Толкова много лед се е стопил около планетата преди десет хиляди години, че нивото на морето се е повишило с около 100 метра. Изследователите забелязват тези промени в скалите, които някога са били суша и сега са на 100 метра под водата.

Източник: Exploring Belize’s Giant Blue Hole: New Discoveries Reveal the Mysteries of the World’s Largest Marine Sinkhole, Conelisa N. Hubilla, Science Times

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !