Изследователи откриха много интересен минерал в железен метеорит, паднал в Русия преди две години. Въпреки че са открити само микроскопични кристали, изследователите успяват да преценят някои техни свойства, включително твърдостта им. Екипът смята, че новият минерал може да е толкова твърд, колкото и диамант.
Откритието бе обявено на 81-тата годишна среща на Метеоритното дружество. Минералът е наречен "уакитит" заради името на метеорита Уакит, открит в Бурятия през лятото на 2016 г.
Уакититът е съставен от азот и ванадий. Това е първият пример за ванадиев нитрид, който се намира в природата и е и първият пример за естествено съединение, направено от ванадий и азот, което е без кислород.
"За да се докаже откриването на нов минерал, е необходимо да се получат данни за неговата кристална структура", се казва в изявление на проф. Виктор Гроховски от Уралския федерален университет (UrFU) . "Тъй като размерът на уакитита е много малък, около 1-5 микрона, не е възможно този проблем да бъде решен чрез традиционния метод за рентгенов анализ. Структурата е изследвана с апаратура на Научния и образователен център на UrFU "Наноматериали и нанотехнологии", използващи електронна дифракция".
Електронната дифракция е един от няколкото подхода, които използват електрони вместо светлина за изследване на микроскопични структури. Кристалите в метеорита са или с кубична форма, или като малки сфери, които зависят от минералите, от които са изградени. Химическата структура е подобна на други добре познати нитридни минерали.
Ориентация на зърно уакитит в метеорита Уакит. Символи: Ua - uakitite; Mgt - магнетит; Sch - schreibersite; Dbr + Tro - дауберелит + тролит. UAKITITE VN, A NEW NITRIDE IN IRON METEORITES / V. V. Sharygin /USRA Meeting Portal
Физическите свойства на пробата не могат да бъдат получени директно, тъй като пробите са толкова малки, но чрез изучаване на разположението на атомите в кристала екипът успява да го сравни със синтетичната версия на ванадиев нитрид. Ванадиевият нитрид е два пъти по-плътен от диаманта и има твърдост по скалата на Моос между 9 и 10. Диамантът е най-твърдият материал с твърдост 10.
Метеоритите продължават да предоставят на изследователите интригуващи аспекти на екстремната минералогия - някои от тях никога не са били виждани досега, някои са произвеждани само в лаборатория, а други ни помагат да разберем Слънчевата система преди да се формира Земята, заключава Алфредо Карнети (Alfredo Carpineti) на страницата на IFLScience.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари