На 88-годишна възраст почина американският климатолог Уолъс Брокер, един от най-известните представители в своята научна област.
Наричан от колегите си „дядо на климатологията“, той влезе в историята като човекът, популяризирал термина „глобално затопляне“.
Някои смятат, че Брокер е автор на термина “глобално затопляне”, а други смятат, че климатологът не го е измислил, а е бил сред първите, започнали да го използват. Така или иначе, климатологът играе огромна роля в популяризирането на тази концепция.
Смята се, че след публикацията на Брокер през 1975 г. в списание Science тенденцията към повишаване на средната световна температура в епохата на индустриализацията вече не се нарича „непреднамерена климатична промяна”, както преди, а „глобално затопляне”.
Уолъс Брокер (Wallace Broecker) забеляза, че температурата в света вече не пада, както през 40-те години, а започва да се покачва, а също така предполага, че една от причините за това може да е увеличаването на концентрацията на въглероден диоксид в атмосферата, т.е. човешката дейност. Също така, климатологът обърна внимание на факта, че промяната в температурата в света често зависи от колебанията в плътността на водата в океаните, съобщава Associated Press.
Климатологът е роден през 1931 г. в Чикаго, завършва Колумбийския университет и става автор на над 500 научни статии и 14 книги, както и редица учебници. Той е носител на редица престижни награди и е почетен доктор на Харвард, Кеймбридж, Оксфорд и други престижни университети.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари