През декември миналата година фотографът Алекс Корнел (Alex Cornell) по време на експедицията си в Антарктида е имал късмета да направи снимки в Cierva Cove на един красив айсберг с необичаен син цвят (цветовете не са обработвани допълнително). Оказва се, че айсбергът се е преобърнал и частта му, която обикновено е под вода, е станала видима, разказва Science News.
Около 90% от обема на айсберга се крие под вълните и подобно преобръщане е изключително рядко.
"Това е рядка гледка", казва океанографът Луиз Бидъл (Louise Biddle) от Университета на Източна Англия, Норич, Англия. "С течение на времето върху айсберга се натрупват сняг и отломки, а слънцето, водата, снегът и дъждът променят цвета му в обичайния сиво-бял". Затова Бидъл подозира, че този айсберг се е обърнал най-много няколко дни по-рано.
"Айсбергите може да се преобърнат малко след счупване от основния ледник", казва тя, "или когато неравномерното топене промени баланса на ледената планина като платноходка със счупена мачта."
Откритата повърхност на леда вероятно е била дълбоко в обема на основния ледник, където високите налягания са изтласкали малките въздушни мехурчета, които разсейват бялата светлина. Ледът без мехурчета поглъща червената и жълтата светлина, а отразява синята и това се вижда на невероятно красивите снимки на Алекс Корнел.
Въпреки красотата си, айсбергите може да бъдат особено опасни по време на преобръщането си. Бидъл казва, че изследователски и туристически кораби трябва да избягват близостта до такива големи айсберги заради предизвиканите от обръщането огромни вълни.
Можете да видите повече снимки от пътуването на Корнел на сайта му.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари