
Изследователят и бизнесмен Виктор Весково (Victor Vescovo) се спусна на 10 927 метра в Тихия океан, подобрявайки рекорда за най-дълбокото спускане изобщо някога.
На дъното той открива разноцветни каменни структури, странни създания и повсеместния символ на човечеството - пластмасата.
Досега само двама души успешно са се спускали до дъното на бездна Чалънджър, най-дълбоката точка на земята в южния край на Марианската падина. През 1960г. океанографът Дон Уолш (Don Walsh) става първият, успешно спуснал се в падината, достигайки 10 916 м., заедно с швейцарския океанограф и инженер Жак Пикар (Jacques Piccard)
Повече от 50 години по-късно, канадският изследовател и филмов експерт (сценарист и режисьор на филми като "Аватар" и "Титаник") Джеймс Камерън прави първото спускане на сам човек и достига дълбочина от 10 908 м.
При последното спускане, Уолш присъства заедно с екипа на кораба, докато Весково се спуска сам в подводния съд, наречен DSV Limiting Factor. Да се достигне такава рекордна дълбочина, покрита с равни бежови наноси отнема между 3ч.30 и 4ч. От вътрешността на апарата, създаден така, че да понася екстремно налягане, изследователят прекарва часове, наблюдавайки и документирайки тихият, тъмен, почти чужд свят.
Било е студено, тихо и "много спокойно", разказва изследователят. "Бях заобиколен от огромно налягане, сгушен в безопасност в технологичния си балон." Налягането на тази дълбочина е около 1103 бара (110 316 хектопаскала), което е повече от хиляда пъти повече от налягането на морското равнище. След рекордното спускане на Весково и други членове на екипа се спускат последователно 4 пъти.
По време на петте спускания, в дълбините те откриват червени и жълти каменисти останки, които може да са химични или бактериални, направени от хемосинтетични микроби, което означава, че те могат да превръщат въглеродсъдържащи молекули в органична материя.
Животните, наблюдавани от спускаемия апарат; Кредит: Atlantic Productions for Discovery Channel
Те наблюдават и разнообразие от същества, малки, прозрачни и бавно движещи се. Екипът открива змиорки на дълбочина 3 000 м. и малък червей Echuria на 7 000 м. На 8 000 м. те откриват рибите Pseudoliparis swirei и гигантските мамарци Alicella species, същества около 20 пъти по-големи от обикновените мамарци. Екипът смята, че са открили и още четири нови вида мамарци, ракообразни без черупки. Единият е открит на 2 600 м. под повърхността, още един на 4 450 м. и два в най-дълбоката достигната точка.
Там те са придружавани от прозрачни дънни морски краставици Holothurians и мамарец, наречен Hirondellia gigas. При предишни мисии е открита микропластмаса в храносмилателната система на животните и екипът събира проби за да изследва колко е. В най-дълбоката точка от планетата Весково открива и найлонова торбичка и опаковки от бонбони.
След като прекарва часове кръстосвайки по дъното на бездната Чалънджър, събирайки видео доказателства за различни животни, геоложки образувания и човешки предмети, Весково спира за минута.
"Честно казано, към края просто изключих двигателите, облегнах се назад в кабината и изядох един сандвич с риба тон докато много бавно се носех точно нас дъното на най-дълбокото място на Земята, наслаждавайки се на гледката и оценявайки какво постигна технически екипът," споделя Весково. "Беше много щастлив и спокоен момент за мен."
Преди да направи това спускане изследователят е достигал най-дълбоките точки на Атлантическия, Южния и Индийския океан като част от експедиция Five Deeps Expedition, която цели да достигне дъното на всеки океан на планетата. Експедицията е заснета в документалната поредица "Deep Planet", която ще се излъчва по Discovery Channel по-късно тази година.
Източник: Live Science
Още по темата

Животът
Признаци на живот са намерени 10 км под Марианската падина

Животът
Разгадана е загадката на "металните стонове" в Марианската падина (аудио)

Животът
Невиждани досега морски същества са заснети на дъното на Марианската падина (видео, снимки)

Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари