Бебетата в детски колички са изложени на по-високи нива на замърсяване на въздуха, когато са непосредствена близост до натоварени пътища, според проучване, измерващо праховите частици за типичен дневен маршрут, цитирано от NewScientist.
Екип от Университета в Съри записват нивата на замърсяване по протежение на 2.7 километра между университета и началното училище в Гилдфорд, Великобритания. Те събират измерванията два пъти дневно, сутрин и следобед, в продължение на 32 дни, като измерват нивата на замърсяване вътре в детска количка и за възрастни на височината на главата им, за да проучат разликите за бебетата и родителите.
Учените установяват, че нивата на замърсяване варират значително по трасето, с махсимални отчети на кръстовища и автобусни спирки. Фините частици показват по-високи концентрации сутрин, отразявйки по-тежкия трафик, докато по-тежките частици са повече в следобедните часове.
Проучването установи малка разлика между нивата на замърсяване при бебетата в колички и възрастните, за разлика от някои по-рано изследвания. Въпреки това опасностите са налице.
Астма и пневмония
Замърсяването на въздуха е тясно свързано с редица неблагоприятни ефекти върху дихателната система, към които децата са особено уязвими. Децата, които живеят близо до натоварени пътища имат по-висок риск от астма, пневмония и намалена функция на белите дробове. Метални наночастици от замърсяване са откривани в мозъка на хората и могат да допринесат и за болестта на Алцхаймер.
"Един от най-простите начини за борба с това е да се използва бариера между децата в количката и изпусканите газове, особено в горещите точки на замърсяване, като задръстени кръстовища, така че родителите могат да се опитат да използват покривалото на количката, ако е възможно", заяви Прашант Кумар (Prashant Kumar), водещ автор на изследването. "Ние работим в тясно сътрудничество с нашите индустриални партньори за разработване на иновативни методи за почистване на въздуха около децата в микросредата на количката."
Но капаците на количките няма да предпазят детето от всички замърсители, а колкото по-дълго е навън, толкова повече частици ще преминат през бариерата.
Други като Джонатан Григ от Университета Queen Mary в Лондон птрепоръчва на родителите по-внимателно и ефективно да избират маршрутите си, като избягват да излагат децата си в опасно замърсени точки. Освен това Григ заяви, че правителството е задължено да се бори за намаляване на замърсяването от пътните превозни средства като "се отървем от старите превозни средства на дизел", което ще подобри състоянието на въздуха дори за хора, които използват един и същ маршрут, отбелязва Григ.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари