Изследователи от Университета Дюк (САЩ) са установили, че реалната биологическа възраст на връстници може да варира почти три пъти, с други думи, че скоростта на стареене на организма е индивидуална.
Изследването е публикувано в PNAS.
Изводите се базират на проучване сред 871 участника на възраст 38 години. На всеки от тях са направени редица анализи, позволяващи да се определи биологичната им възраст - т.нар биомаркери ха остаряването. Това са тестове за оценка функционирането на бъбреците, черния дроб, белите дробове, сърцето, имунната система, особености на метаболизма, холестерола. А също и дължината на теломерите, т.е. размера на крайните участъци на хромозомите, тясно свързани с биологична програма за стареене на организма.
Според 18 такива биомаркери биологичната възраст на участниците в експеримента варира от 28 до 61, а действителната им възраст е 38 години. Все пак, за болшинството биологичната възраст е била близка до тази в паспорта.
"Това ни дава надежда, че медицината ще може в близко бъдеще ще се научи да контролира процеса на стареене и да даде на хората повече години в здраве и активност." - коментира съавторът на изследването професор Тери Мофит (Terrie Moffitt) от Университета Дюк.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
08.07 2015 в 22:56
08.07 2015 в 13:12
Пировски Л.Т., Пировски Н.Л., Биорегулация на стареенето, 206 стр.,”Бон”, Благоевград, 2015, ISBN 978-954-395-124-6
Последни коментари