
Изследователи от Университета Дюк (САЩ) са установили, че реалната биологическа възраст на връстници може да варира почти три пъти, с други думи, че скоростта на стареене на организма е индивидуална.
Изследването е публикувано в PNAS.
Изводите се базират на проучване сред 871 участника на възраст 38 години. На всеки от тях са направени редица анализи, позволяващи да се определи биологичната им възраст - т.нар биомаркери ха остаряването. Това са тестове за оценка функционирането на бъбреците, черния дроб, белите дробове, сърцето, имунната система, особености на метаболизма, холестерола. А също и дължината на теломерите, т.е. размера на крайните участъци на хромозомите, тясно свързани с биологична програма за стареене на организма.
Според 18 такива биомаркери биологичната възраст на участниците в експеримента варира от 28 до 61, а действителната им възраст е 38 години. Все пак, за болшинството биологичната възраст е била близка до тази в паспорта.
"Това ни дава надежда, че медицината ще може в близко бъдеще ще се научи да контролира процеса на стареене и да даде на хората повече години в здраве и активност." - коментира съавторът на изследването професор Тери Мофит (Terrie Moffitt) от Университета Дюк.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
08.07 2015 в 22:56
08.07 2015 в 13:12
Пировски Л.Т., Пировски Н.Л., Биорегулация на стареенето, 206 стр.,”Бон”, Благоевград, 2015, ISBN 978-954-395-124-6
Последни коментари
dolivo
Класациите показват, че NIH доминира в световните здравни изследвания
dolivo
Учените, работещи за връщането на вълнестия мамут, създават вълнести мишки
dolivo
Обществото умее да разпознава фалшиви новини, но е скептично към верните новини, показва метаанализ
dolivo
Прогноза за развитие на технологиите до 2099 от Рей Курцвейл
dolivo
Може ли удар от малка черна дупка да убие човек?
Kahles
Учен от НАСА създава двигател, работещ без гориво, което противоречи на законите на физиката