Чисти извънземни проби: Мисия невъзможна!

Проба от астероида Рюгу бързо е колонизирана от земен живот въпреки строгия контрол срещу замърсяването

Ваня Милева Последна промяна на 25 ноември 2024 в 00:00 842 0

Снимки от електронен микроскоп на проба A0180. Има зони, съдържащи много органично вещество

Кредит Meteoritics & Planetary Science (2024). DOI: 10.1111/maps.14288

Снимки от електронен микроскоп на проба A0180. (а) Изображение на обратно разсеяни електрони (BEI), показващо матрица, доминирана от филосиликат с фрамбоиден (fM) и сфероиден (sM) магнетит, доломит (D) и сулфид (S). Налице са зони, съдържащи изобилие от органични вещества (ОМ)

Проба, донесена от астероида Рюгу, бързо е колонизирана от земни микроби, въпреки безпрецедентно строгия контрол срещу  замърсяването на пробата. Тзи факт навежда на много размисли, но между другото означава и че "животът винаги намира начин", че панспермията остава валидна хипотеза и дава отговор защо животът не се е зародил повече от един път на нашата планета.

Панспермията е хипотеза, която твърди, че животът може да оцелее при пренос между планетни тела като вторичен път за започване на живот на планети в цялата Слънчева система. Откриването на извънземен живот върху астероиди или в метеорити би имало дълбоки последици за разбирането на произхода и разпространението на живота във Вселената.

Съобщенията за микроорганизми, открити в хондритни метеорити, отдавна подхранват дебатите за извънземен живот, достигнал Земята, и евентуално за произход на живота тук. Макар че проучванията стигат до заключението, че тези микробни подписи са просто земни замърсители, аргументите за това, че те са извънземни пътешественици, не престават.

Изследователи от Лондонския имперски колеж откриват, че върната от космоса проба от астероида Рюгу е била бързо колонизирана от земни микроорганизми, дори при строги мерки за контрол на замърсяването.

Проби от Рюгу. Кредит: JAXA

В изследването "Бърза колонизация на върната от космоса проба от Рюгу от земни микроорганизми" (Rapid colonization of a space-returned Ryugu sample by terrestrial microorganisms), публикувано в списание Meteoritics & Planetary Science, изследователите анализират проба A0180, малка (1 × 0,8 мм) частица, събрана от мисията на Японската агенция за аерокосмически изследвания JAXA, наречена Хаябуса-2 (Hayabusa 2) от астероида 162173, кръстен от японците Рюгу.

Името Рюгу е взето от японска приказка за рибаря Урашима Таро, който посетил магическия подводен замък-дворец Рюгу-джо, резиденция на владетеля на морската стихия, дракона Рюджин. Оттам рибарят донесъл у дома мистериозна хартиена кутия, подарена му от дъщерята на морския владетел. При избора на име за астероида се е смятало, че сюжетът на приказката отразява задачата на сондата Хаябуса-2 да достави на Земята проба от почвата от астероида, чийто състав бе неизвестен.

Контейнерът на Хаябуса-2 с материал от близкия до Земята астероид Рюгу и неговия парашут в Южна Австралия. Кредит: JAXA.

Транспортирана до Земята в херметически затворена камера, пробата е отворена в азот в чиста стая клас 10 000, за да се предотврати замърсяване. Отделните частици са взети със стерилизирани инструменти и са съхранени под азот в херметически затворени контейнери. Преди анализа пробата е подложена на нанорентгенова компютърна томография и е вградена в блок от епоксидна смола за сканираща електронна микроскопия.

По повърхността на пробата са наблюдавани пръчки и нишки от органична материя, интерпретирани като нишковидни микроорганизми. Вариациите в размерите и морфологията на тези структури наподобяваха известните земни микроби. Наблюденията показват, че количеството на тези нишки се променя с течение на времето, което предполага растеж и спад на популация от прокариоти с време за генериране 5,2 дни.

Статистиката на популацията показва, че микроорганизмите произхождат от земно замърсяване по време на етапа на подготовка на пробата, а не са местни за астероида.

Резултатите от изследването определят, че земната биота бързо е колонизирала извънземния материал, дори при строг контрол на замърсяването. Изследователите препоръчват засилени процедури за контрол на замърсяването при бъдещи мисии за връщане на проби, за да се предотврати микробната колонизация и да се гарантира запазването на чистотата на извънземните проби.

Друг фактор за събиране на проби без замърсяване е, че всичко, използвано за събиране на извънземен материал, произхожда от планета, залята от микробен живот.

НАСА се опитва да избегне внасянето на земни микроби на Марс, конструирайки сонди и спускаеми апарати в чиста среда, и е установила, че задачата е почти невъзможна. В чистите помещения на НАСА са открити видове микроби, които не само избягват методите за дезинфекция, но и се адаптират към използването на почистващите препарати като източник на храна.

Това изображение на астероида Ryugu е заснето от оптичната навигационна камера – телескопична (ONC-T) на космическия кораб Хаябуса-2 на JAXA на 26 юни 2018 г. от разстояние 22 км. Кредит: JAXA / University of Tokyo / Kochi University / Rikkyo University / Nagoya University / Chiba Institute of Technology / Meiji University / Aizu University / AIST.

Микробният живот на Земята е толкова богат, че няма ресурс, който да не е използван, и ниша, която да не е заета. Това е една от причините, поради които целият живот на планетата е свързан чрез еволюция, проследена до общ произход, а не е започвал многократно от нулата.

Геномните доказателства показват, че това е така. Причината, поради която на Земята не са се появили нови форми на живот, еволюиращи заедно с нашите микробни братовчеди, може да е, че просто няма място за новодошлите. В система, в която всяка ниша е запълнена с по-напреднал живот, търсещ следваща храна, дори и да се появи нова форма на живот, тя няма да издържи дълго.

Илюстрация за това как действа панспермията. Кредит:   astronomie.skyrock.com

Настоящото изследване все още дава надежда на хипотезата за панспермията, тъй като тя е затвърдила няколко ключови концепции. Тя демонстрира, че извънземният органичен материал може да осигури подходящ източник на метаболитна енергия за организми, възникнали на Земята, което показва, че микробите нямат строги планетарни предпочитания.

Тя също така показва, че дори най-сериозните ни усилия за създаване на чиста среда не са достатъчни, за да попречат на живота да намери път в нея - нещо, което вероятно вече е довело до появата на извънземни земни микроби на Луната и Марс.

Справка: Matthew J. Genge et al, Rapid colonization of a space‐returned Ryugu sample by terrestrial microorganisms, Meteoritics & Planetary Science (2024). DOI: 10.1111/maps.14288

Източник: Ryugu asteroid sample rapidly colonized by terrestrial life despite strict contamination control, Justin Jackson , Phys.org

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !