Преди около 13 милиона години земен ленивец се оказва твърде близо до ръба на водоем, където кайман дебне своята плячка. Атаката вероятно е светкавична и в резултат влечугото оставя почти 50 отпечатъка от зъбите си в задния крак на ленивеца, разказва нова публикация в Biology letters.
Повечето от следите са плитки, но по-големите, които пробиват тибията (големия пищял), предполагат, че челюстта на каймана вероятно се е затворила върху крака на ленивеца, причинявайки сериозни рани.
Според Родолфо Салас-Гисмонди (Rodolfo Salas-Gismondi) от Университета Кайетано Хередиа в Лима, Перу, няма начин ленивецът да е оцелял нападението, а и в костта няма наличие на регенерация на тъканта, което би показало, че животното е преживяло след сблъсъка.
Костта от земен ленивец (Pseudoprepotherium sp.) е открита до реката Напо в Североизточно Перу през 2004 г. от Франсоа Пюжос (François Pujos), палеонтолог, специализиран в еволюцията на ленивците от Националният изследователски съвет на Аржентина, който е и съавтор на изследването.
Първоначално учените не разбират какво животно е оставило 46 следи върху лявата тибия на ленивеца, но в следващите години разкриват, че езерата и блатата на древна Амазония са били пълни с животни от разред Крокодили (Crocodilia), включително и седем вида, съществуващи и до днес, разказва Салас-Гисмонди. В разреда се включват изчезнали и съвременни видове крокодили, алигатори, каймани и гавиали.
Салас-Гисмонди си припомня, че Пюжос се обръща към него с желание да проучат какво животно е убило земния ленивец и двамата започват съвместна работа. Учените изключват някои от хищниците от праисторическите блата на Перу като гигантски нелетящи птици (които нямат зъби) и торбести бозайници от онова време, чиито зъби не съвпадат с отпечатъците. Всички доказателства водят към гигантския изчезнал род каймани Purussaurus, достигали дължина от 10 метра, което ги прави най-големият земен хищник след изчезването на динозаврите.
"Зъбите и анатомията на Purussaurus съвпада напълно със следите, открити върху тибията", обяснява Салас-Гисмонди.
Кайманът вероятно е бил млад индивид с дължина 4 метра, основавайки се на следите от зъбите му и по всяка вероятност е причакал преди да нападне ленивеца, въпреки че учените не изключват варианта следите да са оставени след смъртта, при разчленяването на трупа на ленивеца.
Фигури (a) и (b) показват мястото, на което е открит фосила, a изображенията от (с) до (f) показват следите от зъбите на каймана върху костта на земния ленивец. Кредит: François Pujos and Rodolfo Salas-Gismondi, Biology Letters 2020
Крокодилите често оставят толкова много следи от зъби върху една кост, пояснява Стефани Дръмхелер-Хортън (Stephanie Drumheller-Horton) от Университета на Тенеси в Ноксвил, която не е част от изследването.
"Работила съм със съвременни представители на род Крокодили. Те наистина могат да "изпилят" кост. Не е необичайно да открием десетки, а понякога и стотици индивидуални следи от зъби само върху една кост".
Това е едва вторият фосилен запис, който носи доказателства за нападение от Purussaurus. Другият е коруба от водна костенурка Podocnemis, която е изложена в Музея за естествена история в Лима. Черупката носи 60-сантиметров отпечатък от зъб. Според Салас-Гисмонди костенурката е оцеляла, но е изгубила голяма част от карапакса си (горната част на черупката) и левият заден крайник вероятно е бил откъснат. Но за разлика от земният ленивец, в черупката се открива регенерация на костта.
За гигантските Purussaurus, живели през миоцена преди 23 до 5 милиона години, да счупят черупката на костенурка не е било проблем. Смята се, че възрастният кайман е имал сила на захапката от 7 тона, повече от четири пъти над най-силната захапка, измервана някога при живи или изчезнали животни. Соленоводният крокодил Crocodylus porosus има сила на захапката от "едва" 1,6 тона.
"С такава сила на захапката, възрастният Purussaurus е можел да включи в менюто си каквото и да е, без значение от размера или твърдостта", допълва Салас-Гисмонди. "Тези животни нямат паралел в съвременния свят".
Източник: Live science - Ancient caiman with 'no parallel in the modern world' left 46 bite marks on sloth leg
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари