Австрийски биолози са установили, като наблюдавали живота на няколко поколения риби гупи, че големият мозък помага на женските да оцелеят, но не и на мъжките.
По-големият мозък означава по-добре развити когнитивни функции. Изглежда логично, че това дава повече възможности за оцеляване. Би трябвало в хода на еволюцията видовете с по-големи мозъци да имат предимство над тези с по-малки. Но досегашните проучвания не са доказали причинно-следствена връзка.
Александър Котал (Alexander Kotrschal), Зара Зала (Sarah Zala), Зеверине Бюхел (Séverine Büchel) и Дъстин Пен (Dustin Penn) от Института Конрад Лоренц по ветеринарна медицина, Виена, са изследвали рибата гупа за да отговорят на въпроса дали инвестицията в по-голям мозък може да осигури еволюционно предимство, което да компенсира скъпо струващата му поддръжка. Докладът за изследването е публикуван в списание Ecology Letters.
Кои гупи оцеляват - с големи или малки мозъци?
Гупите са вид сладководни аквариумни риби, чието естествено разпространение е в Карибския регион. Австрийският екип учени първо са направили изкуствен подбор и успешно са създали две групи гупи - е по-едър и с по-малък мозък. За да разберат дали влияе размерът на мозъка за оцеляването, те пускат своите 4800 гупи в голям басейн, който имитира реките на остров Тринидад. Във водоема им е осигурен и техния естествен враг - хищните риби цихлиди. След половин година се оказало, че са оцелели значително повече гупи с големи мозъци.
"Осигурихме първото експериментално доказателство, че големият мозък е еволюционно предимство", обяснява водещият автор Котал.
Големия мозък е предимство само за женските
Разликата между селектираните женски с голям и малък мозък е около 12%. Тези женски, чиито мозък е по-голям, избягват хищниците по-често и имат по-висока степен на оцеляване. Но по-големите мозъци не дават предимство на мъжките. Етологът Зара Зала обяснява: "Мъжките гупи са по-цветни и по-лесно се забелязват от женските и затова са по-лесна плячка за хищниците. По-големият им мозък не компенсира този недостатък.."
Има ли значение размера на мозъка за потомството
Резултатите от изследването показват, че рибите с големи и малки мозъци се държат по различен начин в присъствието на хищните цихлиди. Сега по-нататъшното проучване има за цел да установи дали останалите живи риби ще произведат повече потомство.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари