
Ново изследване на Университета в Бристол предполага, че перата са се появили 100 милиона години преди птиците и това би променило начина, по който разглеждаме динозаврите, птиците и птерозаврите.
Това променя и разбирането ни за самите пера, техните функции и роля в някои от най-големите събития в еволюцията.
Новото изследване, публикувано в списанието Trends in Ecology & Evolution, включва нова информация както от палеонтологията, така и от молекулярната биология на развитието.
Ключовото откритие идва по-рано през 2019 г., когато пера са открити при птерозавър, което би означавало, че тези структури са се развили много по-назад в еволюционното дърво от момента на поява на птиците.
Водещият автор, професор Майк Бентън (Mike Benton) от Университета в Бристол съобщава: "Най-старата открита птица все още е Археоптерикса, датиран от късната Юра и открит в Южна Германия през 1861, въпреки че някои видове, открити в Китай са малко по-стари."
Тези фосили показват различни пера - такива като пух по цялото тяло, както и дълги по крилата. Но от 1994 насам палеонтолозите се сблъскват с ново различно откритие, на базата на стотици екземпляри, открити в Китай, а именно, че много динозаври също са имали пера.
Съавторът на изследването, Баою Дзян (Baoyu Jiang) от Университета в Нандзин добавя: "В началото, динозаврите с пера са били близо до предшественика на птиците в еволюционното дърво. Така че произходът на перата отива много по-назад поне до произхода на тези, подобни на птици, динозаври, може би преди 200 милиона години".
Д-р Мария МакНамара (Maria McNamara) от Университетския колеж в Корк разказва: "Тогава имахме късмет да работим върху нов динозавър от Русия, Kulindadromeus. Той имаше изключително добре запазена кожа, покрита с люспи по краката и опашката и странни пера, подобни на косми, по тялото."
Изненадата в случая е, че този динозавър е далеч от птиците в еволюционното дърво. Така че може би перата са присъствали още при първите динозаври.
Схема на периодите на живот на динозаврите и появата на перата. Реконструкция кредит: Yuan Zhang (Nanjing)
Даниел Дуайи (Danielle Dhouailly) от Университета в Гренобъл и съавтор на изследването, работи върху развитието на перата при малките птици и основно върху геномния контрол на процеса.
Тя разказва "Съвременните птици, като кокошката, често имат люспи по краката и вратовете си и ние доказахме, че това, което някога са били пера, се е превърнало в люспи. Всъщност, ние доказахме, че една и съща геномна регулаторна мрежа ръководи развитието на люспи при влечугите, пера при птиците и косми при бозайниците. Перата може би са еволюирали много рано".
Баою Дзян добавя: "Откритието дойде, когато изучавахме два нови птерозавъра от Китай. Забелязахме, че много от космите са разклонени. Очаквахме да са единични нишки, но това, което видяхме бяха снопчета и пера пух. Птерозаврите са имали пера."
"Това връща произхода на перата назад до преди 250 милиона години, най-малко", добавя професор Бентън. "Това е моментът на появата на птерозаврите, динозаврите и техните роднини. Ранният свят в Триас се е възстановявал от най-опустошителното някога масово изчезване на видове и животът на сушата се е върнал почти от нищото".
Палеонтолозите вече знаят, че новите влечуги са ходили изправени, че костната им структура е предполагала бърз растеж и може би дори топла кръв, както и че предшествениците на бозайниците вероятно вече са имали косми по онова време,.
Така че динозаврите, птерозаврите и техните предшественици също са имали пера. Те може би са се появили за да подпомогнат ускорените физиологични и екологични процеси, просто за изолация. Другите им функции, за демонстрация на сила и, разбира се, за летене са се появили доста по-късно.
Един от авторите, цитирани в библиографията на изследването е палеонтологът д-р Стийв Брусате, който беше гост-лектор на Софийски фестивал на науката 2019г.. Неговата лекция Възход и падение на динозаврите, можете откриете тук.
Източник: University of Bristol - Feathers came first, then birds
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
29217
1
07.06 2019 в 16:14
Последни коментари
dolivo
Учените, работещи за връщането на вълнестия мамут, създават вълнести мишки
dolivo
Обществото умее да разпознава фалшиви новини, но е скептично към верните новини, показва метаанализ
dolivo
Прогноза за развитие на технологиите до 2099 от Рей Курцвейл
dolivo
Може ли удар от малка черна дупка да убие човек?
Kahles
Учен от НАСА създава двигател, работещ без гориво, което противоречи на законите на физиката