По-рано този месец в Twitter бе публикувана класическа оптична илюзия с въпроса „Колко цвята виждате?“ Авторът на поста вижда три.
Отговорите обаче варират от 11 до 3 и огромните 39. И следват десетки хиляди коментари в разгорещен дебат за това колко „наистина“ трябва да са цветовете.
На какво се дължат тези разлики?
Макар да е трудно да се каже със сигурност, явлението най-вероятно се дължи на ефект, описан за пръв път преди около век и половина от австрийския физик Ернст Мах.
През 1865 г., докато работи като професор по математика и физика в Университета в Грац, той изследва подобна илюзия (описана за сиви оттенъци): усилва се контраста по краищата на леко различаващи се нюанси, когато са едни до други, но по-трудно се различават, когато се разделят. Но след като ивиците се разделят, илюзията изчезва.
Например да предположим, че има около 10 различни нюанса в изображението с лилави вертикални ленти от Twitter. В точките, където лентите от два различни нюанса влизат в контакт, човешкото око може да види друг оттенък. Така например, самият ръб на светло лилавата ивица изглежда още по-светъл, когато е до лента с по-тъмен нюанс. Междувременно ръбът на ивицата с по-тъмен нюанс изглежда още по-тъмен, когато е до лента с по-светлолилав оттенък.
Според Мах причината се крие във фоточувствителната тъкан, изграждаща ретината. По-късно тези нюансирани ивици ще станат известни като ленти на Мах в негова чест.
Оттогава изследвания, използващи много по-добри технологии от тези, с които е разполагал Мах, потвърждават, че този странен оптичен феномен се дължи на автоматичен процес в мозъка ни, наречен странично потискане или латерално инхибиране (lateral inhibition). Той ни помага да определим ръбовете на обектите.
Нашата ретина е малко като кино екран, улавяйки светлината, проектирана през зеницата. Този екран е покрит с рецептори, някои от които реагират по-енергично при по-ярка светлина и изпращат поток от сигнали към мозъка.
Ако си представим две клетки, изпращащи два много сходни сигнала към мозъка, може лесно да се предположи че те отразяват един и същи нюанс. Мозъкът ни обича лесните начини и в забързания свят наистина няма време за детайли.
Мозъкът ни е еволюирал така, че по-лесно да различава цветовете при сходни нюанси. Винаги, когато отделна светочувствителна клетка изпраща сигнал, тя потиска активността на близките си съседни клетки.
При тази конкуренция, когато по-неактивна група клетки, реагираща на по-тъмен нюанс, е разположена точно до възбудените клетки, отразяващи по-светъл оттенък, се потиска влиянието върху клетките точно на границата, ефективно увеличавайки разликата между нюансите.
Кредит: ScienceAlert
Диаграмата по-горе може да помогне да се разбере какво се случва. По-ярката светлина кара рецепторите да задействат съответната нервна клетка по-интензивно. В същото време всяка светочувствителна клетка потиска невроните на своите съседи.
В резултат невроните на границата между различните нюанси изпращат сигнали, които усилват разликата, осигурявайки ясен граничен сигнал за мозъка.
Тази способност играе роля в различни оптични илюзии, включително влудяваща „искряща решетка“ от точки, върху които никога не можем да се фокусираме и не можем да видим всички 12 черни точки в тази оптична илюзия.
Докато латералното инхибиране обяснява защо очите ни могат да различават подобни нюанси по-добре, когато са един до друг, това не обяснява защо някои не могат да направят разлика между близките оттенъци, както е например в разглежданата илюзия.
Влиянието на латералното инхибиране в нашите клетки е нещо, което всички изпитваме в различна степен, но също така е малко вероятно да е единственият фактор, който казва на мозъка ни как да интерпретира изображението. Има много фактори, които са уникални за нашите очи, мозъци, компютърни екрани и околната среда.
Околните източници на светлина, разликите в яркостта на нашите екрани и монитори и дори прецизното клетъчно покритие на нашата ретина варират. Нашите мозъци също добавят корекции по свой уникален начин в зависимост от своя опит.
Като се имат предвид толкова много променливи, може да се очаква, че не всички ще сме на едно мнение къде точно свършва един оттенък на розовото и започва следващия.
Всичко това може да е само игра в Twitter, но бе забавно да разберем повече за това как нашата ретина засилва разликите в нюансите.
Източник: How Many Colors in This Image? Here's The Science Behind The Illusion Dividing Twitter, Mike MacRae, ScienceAlert.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари