Косатките предлагат риба на хората, както котките ни носят мишки

Ваня Милева Последна промяна на 03 юли 2025 в 00:00 266 0

Косатки

Кредит PICRYL

Косатките често споделят храна помежду си – това е просоциална дейност и начин, по който изграждат взаимоотношения помежду си

Дивите косатки по света умишлено споделят прясно уловената си плячка с хората, предлагайки всичко - от риба и тюлени до скатове - в това, което изследователите описват като истински опити за междувидова комуникация.

Изчерпателно проучване, документиращо 34 подобни срещи в рамките на две десетилетия, предполага, че тези интелигентни морски бозайници може би се опитват да изградят взаимоотношения с нас - подобно на това как домашна котка поставя в краката ви мъртва птица.

Изследването, публикувано в Journal of Comparative Psychology, анализира случаи от четири океана, при които косатките са се приближавали до хора на лодки, във водата или дори на брега, за да им предложат храна. В почти всеки случай китоподобните са чакали търпеливо да видят какво ще направят хората с даровете им, преди да ги вземат или да отплуват.

Глобалният модел предполага умишлено поведение

"Косатките често споделят храна помежду си – това е просоциална дейност и начин, по който изграждат взаимоотношения помежду си", обяснява водещият автор Джаред Тауърс (Jared Towers) от екип морски биолози (Bay Cetology), изучаващи косатките в Алерт Бей в Британска Колумбия, Канада. "Това, че те споделят и с хората, може да показва интереса им да общуват и с нас."

Документираните срещи обхващат впечатляващи географски и времеви диапазони:

  • 34 инцидента, регистрирани между 2004 и 2024 г.
  • Шест различни популации на косатки от Калифорния до Норвегия и Нова Зеландия
  • Предлагат се 18 различни вида, включително риби, бозайници, птици и безгръбначни
  • 97% от случаите, в които китовете са чакали човешки реакции, преди да действат

Даренията не са били произволни. В половината от случаите китовете са предлагали цяла плячка, което предполага, че споделят ценна храна, вместо да изхвърлят остатъците. Когато хората са игнорирали даровете – което се е случвало в 88% от случаите – косатките обикновено са си прибирали храната и си тръгвали с нея или са я споделяли с други китове наблизо.

Безпрецедентни прозрения за поведението на дивите животни

Въпреки че опитомени животни като котки и кучета понякога предлагат храна на своите стопани, това проучване бележи първата подробна документация за подобно поведение при напълно диви животни. Изследователите са установили строги критерии за включване, като са гарантирали, че китовете се приближават към хората доброволно и оставят пляката си директно пред тях.

Най-интригуващият аспект може би е очевидното очакване на реципрочност от страна на косатките. В седем случая косатките са правили многократни опити да предложат храна след първоначални откази. Когато хората от време на време са приемали и връщали храна, някои китове веднага са я предлагали обратно, което предполага форма на комуникация "ти на мене, аз на тебе".

"Предлагането на предмети на хората може едновременно да включва възможности за косатките да практикуват заучено културно поведение, да изследват или да играят и по този начин да учат за нас, да ни манипулират или да развиват взаимоотношения с нас", пишат изследователите.

Това не са просто игриви младежи

Противно на очакванията, поведението не се е ограничавало само до любопитни млади индивиди. Участвали са всички възрастови групи, от малки до напълно пораснали, с приблизително еднакво представителство по пол и възраст, което отразява здрави популации на косатки. Това широко участие предполага, че споделянето на храна с хора представлява по-скоро заучено културно поведение, отколкото просто младежки експерименти.

Моделът разкрива и разлики на ниво популация. Само косатки от групи, които ловуват морски бозайници и едра плячка близо до повърхността, са предлагали храна на хората. Популациите, които се хранят предимно с риба, използвайки ехолокация на дълбочина, не показват подобно поведение, въпреки обширния контакт с хора в някои райони.

Това разграничение подсказва за скрити когнитивни различия. Споделящите се популации живеят във визуално богата среда, където съвместно ловуват едра, топлокръвна плячка – обстоятелства, които могат да благоприятстват изследователската интелигентност и социалната гъвкавост.

Еволюционни паралели с човешкото поведение

Изследователите правят завладяващи паралели между обществата на косатките и хората. И двата вида са еволюирали като върховни хищници – косатките в морска среда, хората на сушата – с минимално конкурентно припокриване. Тази уникална връзка може да намали разходите за взаимодействие, като същевременно потенциално предлага ползи чрез взаимно любопитство и обучение.

Проучването също така отбелязва, че само определени линии на косатките се занимават с осигуряване на храна от хора, като е документирано, че някои индивиди правят множество жертвоприношения. Това предполага, че поведението може да се предава културно в рамките на семейните групи, подобно на други традиции на косатките, като ловни техники и модели на комуникация.

Изследователите обаче предупреждават да не се гледа на тези срещи романтично. Известно е, че косатките в плен използват плячка като стръв, за да привлекат и понякога да наранят други животни, а интелигентността на вида им позволява сложни манипулативни поведения.

Тъй като човешките дейности все повече се припокриват с местообитанията на косатките, подобни срещи може да станат по-чести. Макар че очевидният интерес на китовете към комуникацията представлява забележително междувидово поведение, изследователите силно препоръчват да не се насърчават тези взаимодействия поради непредсказуеми рискове и за двата вида.

Справка: Towers, J. R., Visser, I. N., & Prigollini, V. (2025). Testing the waters: Attempts by wild killer whales (Orcinus orca) to provision people (Homo sapiens).Journal of Comparative Psychology. Advance online publication. https://doi.org/10.1037/com0000422

Източник: Killer Whales Offer Fish to Humans Like Cats Bring Mice, American Psychological Association

    Най-важното
    Всички новини