Мъжете, които виждат себе си като плейбои, които имат власт над жените, са по-податливи на лошо психично здраве, отколкото тези, които отговарят по-малко за традиционните мъжки норми, според ново проучване, цитирано в The Conversation.
Проучването, публикувано в Journal of Counseling Psychology, също така показва, че подобен тип мъже са по-малко склонни да търсят помощ за психологическите си проблеми.
Изследователи от университета в Индиана провели мета-анализ, който комбинира данни от по-рано публикувани проучвания, за да идентифицират закономерност. Те анализират около 80 документа с общо 19 453 участници. Изследванията са фокусирани върху връзката между психичното здраве и съответствието с традиционните мъжки полови норми.
Традиционните полови норми са социално конструиран набор от идеи, които определят как да се държат мъжете и жените.
Изследванията, включени в мета-анализа, използват скала с 11 мерки на мъжките норми.
11-те показателя са:
- стремеж към победа,
- контрол над емоциите,
- поемане на риск,
- насилие,
- доминиране,
- поведение на плейбой,
- самонадеяност,
- предимство на работата,
- власт над жените,
- презрение към хомосексуалните и
- преследване на по-висок статус.
Проучванията измерват кои от тях са били свързани с психичното здраве и търсенето на психологическа помощ.
Девет от показателите са значително свързани с по-лошо психично здраве като депресия, тревожност и социално благополучие.
Изследователите установили, че самонадеяността, поведението на плейбой и стремежът към власт над жените са черти, последователно свързани с по-лошо психическо здраве.
Но изследователи като Райуин Конъл (Raewyn Connell), професор по социални науки от Университета в Сидни, смятат, че би било неразумно да се изготвят практически изводи от изследването, защото корелация не означава причинно-следствената връзка. "Статистическата техника на мета-анализа има стойност за някои цели, но винаги добавя допълнителни трудности при тълкуването", заяви проф Конъл.
"Има непротиворечиви доказателства, че когато мъжете притежават тези черти и подчертават тези черти у себе си, те се оказват с по-лошо психично здраве, а в същото време са по-малко склонни да търсят помощ, когато тяхното физическо и емоционално здраве е лошо" - подчертава Майкъл Флууд (Michael Flood), доцент по социология в Университета Wollongong.
"Това, което това изследване ни казва, за пореден път е, че имаме нужда от социални и културни решения за здравето на мъжете и че трябва да се обърне внимание на по-широки конструкции на мъжествеността, на мъжката натура".
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
15914
1
25.11 2016 в 17:45
Последни коментари