На 3 декември 1967 г. в болницата "Гроте Шур" в Кейптаун професор Кристиан Барнард успешно присади на 55-годишният предприемач Луи Вашкански сърцето на жена, смъртоносно ранена при автомобилна катастрофа.
Вашкански живя след операцията в продължение на осемнадесет дни, защото тялото му не свикна с чуждото сърце и изхвърли сърцето. Но с това се научиха как да се борят. И вероятно думите на нобелиста Карлтън Гайдушек, че трансплантацията на органи е цивилизован начин на канибализъм, няма да се харесат на тези, за които подобна операция ще удължи живота с двадесет години или повече.
Вторият пациент на Барнард живя с трансплантираното сърце 19 месеца. Сега с трансплантирани сърца живеят много по-дълго и пълноценно.
Например през 1985 г. англичанинът Брайън Прайс стана първият човек със сърдечна трансплантация, който завърши маратон. И това успя да извърши само 15 месеца след операцията.
Хирургът Кристиан Барнард се покри със световна слава. Той е бил толкова популярен в ЮАР, че през осемдесетте години на миналия век там са продавали бронзов сувенир - копие от неговите златни ръце.
По ирония на съдбата хирургът умира от сърдечен удар.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
4036
1
04.12 2019 в 12:35
Последни коментари