
За да получат лакомства, маймуните охотно ги посочват на хора, които не знаят къде се намират - на пръв поглед прост експеримент, който за първи път демонстрира, че маймуните съобщават неизвестната информация в името на екипната работа. Проучването също така предоставя до момента най-ясното доказателство, че маймуните могат да интуитивно да разберат незнанието на другия - когнитивна способност, смятана за уникално човешка.
Работата на изследователи от Университета "Джонс Хопкинс" е публикувана наскоро в Proceedings of the National Academy of Sciences.
"Способността да усещаме пропуските в знанията на другия е в основата на най-сложното ни социално поведение, централна за начините, по които си сътрудничим, общуваме и работим стратегически заедно", коментира съавторът Крис Крупени (Chris Krupenye), доцент по психология и науки за мозъка в университета "Джонс Хопкинс", който изучава мисленето на животните. "Тъй като тази т.нар. теория на ума поддържа много от способностите, които правят хората уникални, като преподаването и езика, мнозина смятат, че тя отсъства при животните. Но тази работа демонстрира богатата ментална основа, която хората и другите маймуни споделят - и предполага, че тези способности са се развили преди милиони години при нашите общи предци."
Крупени и съавторът му Люк Таунроу (Luke Townrow), докторант в университета "Джонс Хопкинс", работят с трима мъжки бонобо: Ньота (Nyota), 25 г.; Канзи (Kanzi), 43 г.; и Теко (Teco), 13 г., живеещи в неправителствената изследователска и образователна организация Ape Initiative.
Канзи, една от маймуните бонобо, които са част от проучването. Кредит: Ape Initiative
По време на експеримента едно от бонобото седи с Таунроу, изправени един срещу друг на една маса. Бонобото е наблюдавало как втори човек поставя лакомство - грозде или Cheerio - под една от трите чаши. Понякога Таунроу е имал възможност да види къде отива лакомството, а понякога - не. Бонобо получава лакомството, ако Таунроу го открие.
Независимо дали Таунроу вижда къде е скрито лакомството, казва: "Къде е гроздето?" и след това изчаква 10 секунди. Ако е видял, къде е скрито лакомството, през тези 10 секунди маймуната обикновено седи неподвижно и чака лакомството. Но когато Таунроу не е видял къде е скрито лакомството, маймуната бързо посочва правилната чаша - понякога доста демонстративно.
"Пръстите им сочеха точно през мрежата - бе ясно какво се опитват да съобщят", разказва Крупени. "Един от тях, Канзи, който бе много мотивиран за храна, многократно посочваше в определени фази на експеримента - той потупваше няколко пъти, за да привлече вниманието ни, и бе доста настоятелен в това отношение."
Работата е първата, която възпроизвежда в контролирана среда подобни открития от дивата природа, които предполагат, че шимпанзетата вокализират, за да предупреждават съмишленици от групата, които не знаят за потенциални заплахи, като например змия.
"Предвиждахме, че ако маймуните наистина следят дали някой знае или не, когато на партньорите им липсва информация, те ще сочат по-често и по-бързо и те точно това направиха", разказва Крупени.
"Резултатите също така показват, че маймуните могат едновременно да поддържат в съзнанието си два противоречиви мирогледа. Те знаят къде точно се намира храната и в същото време знаят, че в представата на партньора им за същата ситуация тази информация липсва."
Екипът е възхитен да потвърди допълнително сложността на ума на маймуните.
"В областта се водят дебати относно способностите на приматите и за нас бе вълнуващо да потвърдим, че те наистина притежават тези богати способности, които някои хора им отричат", заявява Крупеня.
По-нататък екипът ще работи за по-задълбочено изследване на мотивацията на маймуните и как те мислят за умовете на други индивиди.
"Нагледно показахме, че маймуните общуват с партньора си, за да променят поведението му", коментира Таунроу, "но важен открит въпрос за по-нататъшни изследвания е дали маймуните се насочват и към промяна на менталното състояние на партньора си или на неговите убеждения."
Справка: Luke A. Townrow, Christopher Krupenye. Bonobos point more for ignorant than knowledgeable social partners. Proceedings of the National Academy of Sciences, 2025; 122 (6) DOI: 10.1073/pnas.2412450122
Източник: Don't know something? Apes can tell, Ape Initiative
Още по темата

Животът
Бонобо опровергават идеята, че човекът е агресивен "по природа" към други групи хора

Животът
Бонобо използват знаци за "здравей" и "довиждане", когато общуват

Животът
Бонобо, подобно на хората, изпитват чувство на отговорност при вършенето на общи задачи

Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
dolivo
Учените, работещи за връщането на вълнестия мамут, създават вълнести мишки
dolivo
Обществото умее да разпознава фалшиви новини, но е скептично към верните новини, показва метаанализ
dolivo
Прогноза за развитие на технологиите до 2099 от Рей Курцвейл
dolivo
Може ли удар от малка черна дупка да убие човек?