Археолози наскоро откриват руините на дворец, датиран от Бронзовата епоха на бреговете на река Тигър, което може да бъде сензационно откритие, разкриващо детайли за малко познатата държава Митани, се съобщава в прессъобщение на Университета Тюбинген.
Въпреки че Митани са доминирали части от Северна Месопотамия и Сирия между 1500 и 1300 пр. н. е., не е известно много за тяхната държава и култура. Откриването на древния дворец може да помогне да се запълнят някои липси за този период от историята.
Обектът е Кемуне, на брега на язовир Мосул в Иракски Кюрдистан и археолозите работят по него от почти десет години. Екип от кюрдски и германски изследователи са успели да открият двореца, благодарение на спадане на водите в язовира.
Разкрити помещения в двореца. Кредит: University of Tübingen and Kurdistan Archaeology Organisation
"Находката е едно от най-важните археологически открития в региона през последните десетилетия", споделя археологът Хасан Ахмед Касим (Hasan Ahmed Qasim) от Университета в Дахук в Иракски Кюрдистан.
Експертите са открили дебели до 2 м. вътрешни стени, както и гипсови структури и ярки много добре запазени стенописи. Открити са и печени тухли, използвани за подова настилка и гравирани глинени плочки.
Тераса в двореца. Кредит: University of Tübingen and Kurdistan Archaeology Organisation
Археолозите смятат, че могат да бъдат разграничени две отделни фази, което предполага, че внушителната сграда е била ключова за държавата Митани за дълъг период от време. Сградата е стояла върху голяма повдигната тераса от калени тухли, гледайки към долината на Тигър. Дворецът се е намирал на около 20 метра от мястото, където е бил източния бряг на реката по онова време.
"През второто хилядолетие пр. н. е., стенописите вероятно са били характерни за дворците в древния Близък Изток, но рядко откриваме запазени такива", разказва археологът Ивана Пулиж (Ivana Puljiz) от Университета Тюбинген, Германия. "Така че откритието на стенописи в Кемуне е археологическа сензация".
Фрагмент от стенопис. Кредит: University of Tübingen and Kurdistan Archaeology Organisation
Работата по превода на откритите в Кемуне плочки вече е започнала, но началните оценки предполагат, че този обект е древният град Захику, основан около 1800 г. пр. н. е. и просъществувал около 400 години.
Експертите се надяват тези надписи да донесат повече информация за политиката, икономиката, движенията и историята на държавата Митани, която в своя възход се е простирала от източния бряг на Средиземно море на изток до териториите на днешен Северен Ирак.
Карта на Близкия изток през 1400 г. пр.н.е. - при най-големия възход на Митани. Кредит: Wikipedia
Основавайки се на древни записи, включително данни за браковете, историците знаят, че знатните хора от Митани са били равностойни на египетските фараони, но за Митани е известно много по-малко, отколкото за съседните държави. Повечето информация до момента е получена от източници на други страни и цивилизации.
Разкопките на една от стаите, в които са открити стенописите на брега на язовир Мосул. Кредит: University of Tübingen and Kurdistan Archaeology Organisation
Голямата суша в Ирак през 2018 г. е причината за спада на водите на язовир Мосул, което разкрива Кемуне. Археолозите знаят за наличието на този комплекс от години, но най-после имат възможност да направят разкопки.
"Държавата Митани е една от най-малко проучените държави на древния Близък Изток", споделя Пулиж. "Информацията за дворци от периода на Митани досега е получавана само от могилата Тел Брак в Сирия и от градовете Нузи и Алалах, разположени в периферията на държавата. Дори столицата на Митани досега не е идентифицирана със сигурност".
Източник: Science alert - Archaeologists at Tigris Uncover Grand Palace Ruins of a Mysterious Ancient Empire
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари