Около 60 мъртви делфина са открити след разлива на мазут в Керченския пролив

Ваня Милева Последна промяна на 11 януари 2025 в 10:17 914 1

мъртъв делфин

Кредит Скрийншот от телеграм-канала Delfacenter

В района на Краснодар повече от 60 делфина са загинали след разлива на мазут

Броят на делфините, убити след потъването на два танкера и разлива на мазут в Керченския пролив, съединяващ Черно и Азовско море,  се удвои за седмица - от 30 на 60, съобщава агенция Интерфакс.

В момента не е сезонът, когато обикновено делфините излизат на брега, често предизвиквано от болести и инфекции, затова такъв голям брой мъртви китообразни е повод за безпокойство, коментират от Научно-екологичния център за спасяване на делфини "Делфа".

На 15 декември 2024 г. танкерите Волгонефт 212 и Волгонефт 239, превозващи мазут, се разбиха в Керченския проток и се получи разлив на гориво. По последни данни на Министерството на транспорта на Руската федерация четири цистерни с петролни продукти са били повредени при катастрофата на танкерите, а около 2,4 хиляди тона мазут са попаднали в морето. Нефтопродуктите също са изхвърлени на брега.

Спасители и доброволци вече са събрали около 155 хиляди тона пясък с мазут от крайбрежието на курортния град Анапа и район Темрюк на Краснодарския край.

Регионален режим на извънредно положение е въведен в Краснодарския край, Крим и Севастопол, действа и федерален режим на извънредно положение.

Броят на засегнатите морски бозайници ще се увеличи през следващите месеци според Центъра "Делфа"

Смъртта на изхвърлените на брега делфини най-вероятно е свързана с разлива на мазут в Черно море. Експертите от Центъра "Делфа" смятат, че по-голямата част от животните са умрели през първите 10 дни след екологичната катастрофа, а телата им продължават да бъдат изхвърляни на брега.

Азовските китоподобни, най-уязвимият вид сред китоподобните, са силно засегнати.

"Анализът на състоянието на труповете на мъртвите делфини ни позволява да заключим, че смъртта им е настъпила малко след замърсяването на водата. Мазутът е основният фактор, довел до смъртта им", обясняват специалистите.

Въпреки липсата на живи делфини, заседнали на брега, експертите прогнозират възможно увеличаване на броя на засегнатите животни през следващите месеци, предвид продължаващото въздействие на замърсителите върху морската екосистема.

По време на мониторинга, извършен в Анапа, експертите откриха големи участъци от морето, замърсени с мазут, където маслен филм покрива повърхността на водата, а в дълбочина се откриват бучки мазут.

Все пак делфини все още се забелязват в райони със сравнително чисти води. Това дава известна надежда, но ситуацията с афалите, забелязани наскоро в крайбрежните райони, където замърсяването е особено високо, е тревожна.

Еколозите продължават да следят внимателно ситуацията.

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

22258

1

dolivo

12.01 2025 в 21:00

тея буквално избиха рибата...


чаааакай, делфините не са риби