Учените съобщават за откриването на процъфтяваща екосистема от живи организми в една от най-екстремните среди на Земята: под 14 метра лед, покриващ замръзналото езеро Енигма в Антарктида.
Постоянно замръзнал воден басейн в северното подножие на Земя Виктория в Антарктида, езерото е едно от най-малко вероятните места на Земята, където учените биха очаквали да има живот. Преди се смяташе, че е изцяло замръзнало от горе до долу, но сега международен екип от учени са открили огромно количество незамръзнала вода, скрита на няколко метра под ледената повърхност на езерото, в която живее някога тайна микробна екосистема.
Откритието, което е част от проекта ENIGMA, опровергава досегашните констатации за езерото Енигма и предлага уникален поглед върху една от най-негостоприемните среди на Земята.
Откритията биха могли също така да дадат насоки на изследователите за възможността за съществуване на микробен живот в подобни местообитания на други места в нашата Слънчева система, включително ледени луни като Енцелад на Сатурн и Европа на Юпитер.
Скрито съкровище под антарктическия лед
Многонационалният научен екип, в който участват членове от Националния институт по геофизика и вулканология (INGV- National Institute of Geophysics and Volcanology) и няколко други институции, провежда своите изследвания на замръзналото антарктическо езеро, използвайки близката антарктическа изследователска база "Марио Дзучели" в Италия.
Въздушен изглед на изследователската база "Марио Дзучели", наблюдавана през 2016 г. Кредит: DLR German Aerospace Center/CC 2.0
Открито за първи път през 1989 г., езерото Енигма първоначално е смятано за изцяло замръзнало. През ноември 2019 г. и януари 2020 г. обаче изследователите провеждат радарни проучвания, които потвърждават, че под близо 14-метровия лед, покриващ повърхността на езерото, съществува изобилие от стратифицирана олиготрофна течна вода.
Откритието подтиква изследователите да направят сондаж в замръзналата външна част на езерото и да разположат подводни камери, което им позволява да заснемат изключително подробни визуални изображения на скритата екосистема на езерото.
Микробно разнообразие под езерото Енигма
"Забележителна особеност на микробната екосистема на езерото Енигма е присъствието, а понякога дори доминирането на ултрамалки бактерии, принадлежащи към супертип Patescibacteria", пишат изследователите за откритията си в неотдавнашна статия, публикувана в списание Nature Communications Earth & Environment.
В миналото тези бактерии са отсъствали при предишни проучвания на райони, които включват сухите долини МакМърдо в Антарктида.
"Цианобактериите практически отсъстват от леда и водния стълб на езерото Енигма, въпреки че са добре представени в неговите обширни и разнообразни бентосни микробни матове", пише екипът.
За разлика от всичко, документирано в предишни подобни открития, свързани с езерата на Антарктида, тези микробни матове представляват колонии от микроорганизми, съставени от слоести филми, най-големите от които са с приблизителна височина 40 см и ширина 60 см.
Изображенията, получени чрез сондажи, пробити през 14-метровия повърхностен лед на езерото Енигма, разкриват джоб с течна вода, както се вижда на тези снимки. Кредит: Smedile, F., La Cono, V., Urbini, S. et al./CC 4.0
Наличието на Patescibacteria е разкрито чрез ДНК анализ на водни проби, извлечени от езерото. Като се има предвид, че тези бактерии никога преди не са откривани в такава среда, понастоящем изследователите не са сигурни дали присъствието им представлява симбиотична или хищническа роля в уникалната екосистема, в която живеят.
"В своята съвкупност тези особености разкриват нова сложност в хранителните мрежи на антарктическите езера и показват, че в допълнение към фототрофния и простия хемотрофен метаболизъм може да съществува както симбиотичен, така и хищнически начин на живот", пише екипът.
Земни и извънземни последици
В крайна сметка новите открития биха могли да имат дълбоки последици при изучаването не само на екстремофилите тук, на Земята, но и на видовете среди, които може да са в състояние да приемат живот извън Земята.
Учените отдавна предполагат, че подобни подповърхностни океани на спътниците на Юпитер - Европа - и на Сатурн - Енцелад могат да имат микробен живот, а последните открития на екипа в езерото Енигма придават допълнителна тежест на тази възможност.
"Откритията дават завладяващ поглед върху това как животът се запазва в някои от най-суровите условия на Земята", коментира Стефано Урбини (Stefano Urbini), координатор на проекта от INGV. "Те също така служат като модел за разбиране на потенциалните извънземни екосистеми в нашата Слънчева система".
Справка: Smedile, F., La Cono, V., Urbini, S. et al. The perennially ice-covered Lake Enigma, Antarctica supports unique microbial communities. Commun Earth Environ 5, 741 (2024). https://doi.org/10.1038/s43247-024-01842-5
Източник: Deep Beneath Antarctica’s Frozen Lake Enigma, Something Has Been Hiding Under 14 Meters of Ice—Until Now, Micah Hanks, The Debrief
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари